Czy dentysta ciąży w ciąży? Rady dla przyszłych mam.
Czy dentysta w ciąży ciąży? Czy będąc w ciąży można odwiedzać stomatologa? To pytania bardzo często zadawane przez pacjentki gabinetu Arie Stomatologia Łódź starające się o dziecko. Uspokajamy… wizyty u lekarza dentysty podczas ciąży są bezpieczne, a nawet bardzo wskazane. Dentysta w ciąży zupełnie nie ciąży! Dlaczego? Zachęcamy do dalszej lektury.
Przez szczególne 9 miesięcy ciało kobiety nierozerwalnie połączone jest z nowym życiem. W ciąży każda matka robi wszystko, żeby jej dziecko było bezpieczne i zdrowo się rozwijało. Co ma z tą sytuacją wspólnego dentysta i jak daleko jest z jamy ustnej do bezpiecznego azylu jakim jest łono matki?
Co dzieje się z zębami u kobiet w ciąży?
Wbrew pozorom, a badania statystyczne potwierdzają, że kobiety nadal są tego nieświadome, ten dystans jest bardzo krótki, a dwa te miejsca nieustannie na siebie oddziałują. Powiązanie to działa w dwie strony i zarówno rozwój dziecka w ciele matki może przysparzać problemów w jamie ustnej, jak i zła higiena i niewyleczone zęby mogą źle działać na płód. W ciąży wzrasta poziom niektórych hormonów we krwi (np. progesteronu i estrogenów), które zaburzają odporność przeciw drobnoustrojom. Dziąsła mogą stać się zaczerwienione i nabrzmiałe, wzrasta podatność na tworzenie próchnicy.
Pierwsze tygodnie obfitują często w wymioty, co dodatkowo osłabia tkanki twarde zębów, a i ciążowe zachcianki wraz z podjadaniem absolutnie nie są bez znaczenia. Wszystko to może prowadzić do wytworzenia się nowych ubytków, ciążowego zapalenia dziąseł lub pojawienia się tzn guza ciążowego (uszypułowane wygórowanie na dziąśle, występuje u 1-9% kobiet ciężarnych, pomiędzy 2 a 5 miesiącem ciąży). Można zaobserwować w jamie ustnej także rozchwianie zębów, krwawienie z dziąseł, częsty jest nieprzyjemny zapach.
Dentysta w ciąży.
Objawy te trzeba skonsultować z lekarzem dentystą, który to zdecyduje co robić by dziecko nie odczuło, że w organizmie matki dzieje się coś niepokojącego (a płód jest bardzo wrażliwy na wszelkie zachodzące w ustroju zmiany). Dotychczasowe badania mówią, że aż 18% przedwczesnych porodów oraz porodów z niską masą urodzeniową dziecka były spowodowane stanem zapalnym jamy ustnej oraz chorobami przyzębi, czego można uniknąć odwiedzając gabinet stomatologiczny. Zdrowiu dziecka mogą zagrażać bakterie, które przez krew przechodzą przez łożysko (zakażenie wewnątrzmaciczne), jak i złe samopoczucie matki związane z przykrymi dolegliwościami.
Leczenie w gabinecie stomatologicznym w ciąży.
Leczenia stomatologicznego w ciąży nie należy przekładać, aczkolwiek uważa się, że II trymestr jest najbezpieczniejszy do wykonywania wszelkich zabiegów. Małe ubytki, nie wymagające znieczulenia można zabezpieczać przez cały okres ciąży, większe wymagające znieczulenia lepiej odłożyć do II trymestru. Nie ma przeciwwskazań do podawania leków znieczulających, aczkolwiek lekarz dentysta musi zawsze dobrać odpowiedni rodzaj znieczulenia do aktualnej sytuacji zdrowia pacjentki, pamiętając o tym, że powikłania po tym zabiegu są dużo mniejsze niż te spowodowane niepokojem pacjentki przed wykonaniem zabiegów bez podania znieczulenia. Są też odpowiednie antybiotyki, które stosuje się w nagłych stanach, aczkolwiek należy ograniczyć do minimum ich przyjmowanie. W przypadku pierwszej pomocy bólowej w domu obecnie kobiety w ciąży mogą wybrać jedynie lek zawierający Paracetamol (Apap, Panadol). W żadnym wypadku nie można zażywać aspiryny!!!
Leczenie w gabinecie stomatologicznym często związane jest z wykonaniem zdjęć RTG. I w tym przypadku nie należy się obawiać, dzisiejsze aparaty emitują bardzo małą dawkę promieniowania i jeśli nie będzie ich dużo, a przy ich wykonywaniu (KONIECZNIE) pacjentka będzie zabezpieczona ołowianym fartuchem nic nie powinno się stać. Są oczywiście takie zabiegi, które w miarę możliwości należy wykonać po porodzie. Do nich należy przede wszystkim wybielanie zębów, dodatkowa profilaktyka fluorkowa- może prowadzić do fluorozy u dziecka – oraz obszerne zabiegi chirurgiczne przede wszystkim ze względu na możliwą sporą utratę krwi. Mniej skomplikowane ekstrakcje można wykonać w II trymestrze ciąży. Na zdrowie dziecka nie wpływa również leczenie ortodontyczne, protetyczne ani stosowanie endometru (leczenie kanałowe).
DOBRE RADY:
1. W przypadku jeśli ciąża jest planowana, warto się do niej przygotować. Zadbać o wyleczenie wszystkich ubytków, pozbycie się wszelkich prawdopodobnych miejsc zakażenia, wykonanie przeglądowego zdjęcia pantomograficznego. Następnie zgłaszać się regularnie co 3 miesiące na kontrolę w gabinecie stomatologicznym.
2. Udać się do lekarza dentysty jak tylko kobieta dowie się o ciąży w celu zaplanowania leczenia.
3. Nie zwlekać z wizytą jeśli zaobserwujemy coś niepokojącego, poczujemy ból ze strony zębów lub dziąseł, zauważymy próchnice podczas szczotkowania.
4. W sytuacji kiedy występują częste torsje stosować płukanki do jamy ustnej w celu zmniejszenia działania kwasu żołądkowego na szkliwo. Nie szczotkować zębów zaraz po wymiotach! Prowadzi to do pogłębienia destrukcji szkliwa przez kwas.
5. Jako przekąski wybrać zdrowe warzywa lub owoce, produkty bogate w wapń, unikać słodyczy i innych węglowodanów. Po jedzeniu stosować płukanki.
6. Nie stresować się przed wizytą w gabinecie stomatologicznym !. Obecnie istnieją bezpieczne środki znieczulające dla kobiet w ciąży i możliwe jest bezbolesne leczenie.
Lekarze dentyści przyjmujący w gabinecie stomatologicznym Arie Łódź mają duże doświadczenie w prowadzeniu leczenia stomatologicznego kobiet w ciąży. Jednogłośnie potwierdzają, że nie należy obawiać się wizyty u dentysty w trakcie trwania ciąży, co więcej, wizyty takie są obowiązkowe zarówno ze względu na zdrowie matki, jak i dziecka. Dentysta w ciąży wcale nie ciąży!
Leave a reply