Krótka historia pasty do zębów – Dentysta Łódź Retkinia
Opowiadaliśmy już Państwu o szczoteczce do zębów – TUTAJ. Teraz chcielibyśmy przybliżyć historię drugiego niezbędnika w codziennej higienie jamy ustnej – pasty do zębów. Do czego jest potrzebna pasta do zębów? Pasta pomaga usunąć płytkę nazębną, przywrócić właściwe pH w jamie ustnej, odświeżyć oddech i chroni zęby przed postępem próchnicy. Chociaż pasta w formie jaką znamy dziś dostępna jest na rynku od niedawna, to idea mycia zębów pastą sięga czasów starożytnych. Dentysta Łódź Retkinia opowiada o higienie jamy ustnej kiedyś i dziś oraz o paście do zębów:
Dentysta Łódź Retkinia – Pierwsze pasty do zębów
Z problemami w jamie ustnej ludzkość boryka się od kilkunastu tysięcy lat. Badacze zakładają, że stan zębów ludzi zaczął się pogarszać już około 9 tysięcy lat p.n.e., gdy narodziło się rolnictwo. Rozpoczęto wtedy produkcję mąki, która zawiera w sobie skrobię – wielocukier, mający ogromny wpływ na jakość uzębienia ówczesnych ludzi. Konieczność zadbania o zęby zrozumieli więc już starożytni Egipcjanie około 4 tys. lat temu. Podobno, oprócz używanych do higieny jamy ustnej gałązek, wykałaczek, nici lnianych, piór ptasich i ości ryb, wymyślili również pierwszą pastę do zębów. Był to sproszkowany pumeks wymieszany z liśćmi mięty i octem. W ty samym czasie starożytni Rzymianie dbali o jamę ustną innymi sposobami. Pasty do zębów i płukanki do ust przez nich stosowane wytwarzane były z ludzkiego moczu. W takiej miksturze znajdował się amoniak, który ma właściwości czyszczące.
Epidemia próchnicy.
Do epidemii próchnicy doszło pod koniec XVIII wieku. Wtedy to ze względu na pojawienie się mechanicznych, szybkobrotowych żaren, produkcja mąki stała się szybsza i tańsza, a produkt ten spowszechniał i stał się ogólnie dostępny. Niestety nie był to okres w dziejach historii słynący z wyjątkowej higieny osobistej. Stan uzębienia ludzkości był wtedy w tragicznym stanie. Powszechne używanie past i szczoteczek do zębów stało się popularne dopiero w kolejnym wieku.
Współczesna historia pasty do zębów.
Dopiero XIX wiek przyniósł poprawę higieny wśród ludności bardziej rozwiniętych miejsc na świecie m.in. krajów Europy. Używanie szczoteczki do zębów i past tworzonych na bazie kredy i soli stało się popularne, a z czasem wręcz modne. W 1896 w USA wyprodukowano pierwszą pastę o konsystencji podobnej do tej którą znamy dzisiaj.
Dentysta Łódź Retkinia – Obecny wybór past do zębów.
Obecnie na rynku dostępna jest ogromna liczba różnorodnych produktów do higieny jamy ustnej. Szczoteczki, pasty do zębów, nici dentystyczne, płukanki, produkty wybielające i wiele innych. Wybór pasty do zębów może być związany nie tylko dostępnością, ale też dopasowaniem do odpowiedniej potrzeby, ceną czy po prostu preferencją smakową/zapachową. Producenci prześcigają się bowiem z artykułami kierowanymi do osób o zębach silnie narażonych na rozwój próchnicy, przebarwionych, nadwrażliwych oraz do osób z problemami dziąseł i przyzębia, problemami z nieświeżym oddechem czy ceniących sobie produkty naturalne. Inne są również pasty dla osób dorosłych, a inne dla dzieci i młodzieży. Dentysta Łódź Retkinia przypomina, że pasta do zębów jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej i powinna zostać odpowiednio dobrana do potrzeb kupującej i używającej ją osoby.
Pasta do zębów – Czym charakteryzuje się pasta do zębów?
W składzie większości past do zębów głównym składnikiem jest substancja ścierna, która usuwa z zębów resztki jedzenia, bakterie i delikatnie poleruje szkliwo. Substancją tą mogą być np. ziarenka z węglanu wapnia, ziemi okrzemkowej, naturalnej miki. W zależności od zastosowanego w paście składnika preparat do mycia zębów może zostać oznaczony różnym stopniem ścieralności. Im wyższy wskaźnik RDA tym silniejsze działanie ścierne pasty.
Kolejnym składnikiem znajdującym się w większości past do zębów jest fluor, w postaci związku chemicznego monofluorofosforan sodu lub fluorku sodu. Właściwości ochronne fluoru i jego wpływ na profilaktykę próchnicy odkryto w 1914 roku. Od 1950 roku zaczęto więc masowo dodawać go do past do mycia zębów. Uwaga! Fluor musi być dawkowany w odpowiednich ilościach. Zbyt duże dawki fluoru nie są dobre dla zdrowia, stąd na opakowaniach niektórych past informacje z przestrogą, by nie połykać pasty do zębów. Dentysta Łódź Retkinia przypomina, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do odpowiedniej dawki fluoru dla zębów konieczna jest konsultacja ze stomatologiem. Lekarz dentysta w razie potrzeby może zalecić kurację np. pastą o zwiększonej ilości fluoru lub profesjonalną fluoryzację w gabinecie, w przypadku podejrzenia spożywania dużej ilości floru lekarz może zalecić używanie pasty bez dodatku tej substancji.
Pasta do zębów – Inne składniki past do zębów.
Poza dwoma głównymi wyżej wymienionymi składnikami do past do zębów dodawane są jeszcze: detergenty (np. dodecylosiarczan sodowy) odpowiadające za pienienie się pasty, gliceryna zapobiegająca wysychaniu pasty w tubce, barwniki (np. biały tlenek tytanu) nadające paście kolor i aromaty zapachowe (przede wszystkim aromat miętowy) mające zapewnić świeży zapach w jamie ustnej. Do past wybielających dodatkowo dodawana jest substancja wybielająca w odpowiednich ilościach (np. soda, nadtlenek wodoru, węgiel aktywny), do past do wrażliwych zębów – substancje zamykające kanaliki zębinowe i działające znieczulające (m.in. chlorheksydyna, aminofluorek, hydroksyapatyt, aldehyd glutarowy), do past wspomagających dziąsła – zioła lecznicze, mleczan glinu, fluorek glinu itp..
Dentysta Łódź Retkinia przypomina, że wybór odpowiedniej pasty do zębów do codziennej higieny jamy ustnej jest bardzo ważny. Pasta powinna być dobrana pod kątem problemu z jakim się borykamy. Zakup i stosowanie odpowiedniej pasty może poza podstawowym działaniem antybakteryjnym i przeciwpróchniczym m.in. ograniczyć dolegliwości bólowe związane z nadwrażliwymi zębami, usunąć osadowe przebarwienia powodowane piciem dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina czy paleniem. Jeśli nie wiecie jaką pastę wybrać, warto zapytać o to swojego stomatologa. Na podstawie badania i oceny stanu zębów i dziąseł Dentysta Łódź Retkinia na pewno doradzi najlepszą do stosowania pastę do zębów.
Źródła informacji: artykuł z magazynu Skarb z kwietnia 2018 r., str. 67
Leave a reply