Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Tak jak wspominaliśmy w ostatnim wpisie (Czy należy stosować płukanki i płyny do płukania jamy ustnej?link), stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może być korzystnym elementem uzupełniającym codzienną higienę. Aby tak było należy jednak przestrzegać odpowiednich zasad używania tego produktu i zaleceń lekarza dentysty w tym zakresie. Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Czy stosować płyn do płukania jamy ustnej przed czy po szczotkowaniu zębów?

Tak jak w przypadku szczotkowania, również przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej ważna jest odpowiednia technika. W zależności od potrzeb u danego pacjenta zaleca się uzupełnienie podstawowej higieny jamy ustnej o płukanki w jeden z następujących sposobów:

  •  wypłukanie jamy ustnej płynem przed rozpoczęciem szczotkowania zębów – zalecane u osób u których mocno odkłada się płytka nazębna, a co za tym idzie łatwo tworzy się kamień nazębny. Wypłukanie jamy ustnej płynem przed szczotkowaniem rozmiękcza nagromadzoną w ciągu dnia płytkę nazębną i ułatwia jej usunięcie za pomocą szczoteczki.
  • wypłukanie jamy ustnej po zakończonym szczotkowaniu – zalecane pacjentom stosującym specjalistyczne płukanki wzbogacone np. o fluor, chlorheksydynę itd.. Zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej po zakończonym szczotkowaniu dodatkowo wzmacnia ochronę jamy ustnej i pozwala na spokojne działanie dodatkowych, zawartych w płynie substancji.
  • płukanie jamy ustnej płynem pomiędzy posiłkami. Idealnym rozwiązaniem dla zdrowia jamy ustnej jest szczotkowanie zębów na około pół godziny po każdym posiłku. Niestety szybki tryb życia nie zawsze na to pozwala. Aby zupełnie nie zaniedbać higieny jamy ustnej w ciągu dnia, warto po posiłku oczyścić zęby żując bezcukrową gumę do żucia lub wypłukać jamę ustną specjalistyczną płukanką. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się resztek pokarmowych, których nie usunięcie powoduje namnażanie się bakterii w jamie ustnej, a w konsekwencji powolny rozwój próchnicy.
Płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej. Darmowy obraz: Pixabay

 

Jak długo płukać usta płukanką? Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, płukankę do jamy ustnej należy odmierzyć do nakrętki, a następnie trzymać w ustach wykonując ruchy płukania przez około 30 sekund. Zawsze przed zastosowaniem zakupionej samodzielnie płukanki należy zapoznać się z jej ulotką i metodami używania, są bowiem dostępne również płyny do płukania które trzeba rozcieńczać, albo stosować jedynie przez określony czas.

Dlaczego „jeśli lekarz nie zalecił inaczej”?

Stosowanie specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej zalecanych przez lekarza dentystę po zabiegach takich jak ekstrakcja, kiretaż, zabieg periodontologiczny, implantacja – wiąże się z zupełnie inną metodą stosowania. Przede wszystkich nie wolno wtedy wykonywać ruchów płukania, które mogą naruszyć delikatną okolicę zabiegową (ani w przypadku płynu, ani usuwania resztek pasty do zębów z jamy ustnej). Płyn powinno się dystrybuować po jamie ustnej wykonując delikatne ruchy głowy. Jeśli lekarz dentysta zaleci po zabiegu stosowanie specjalistycznej płukanki do jamy ustnej, ważne jest zastosowanie się do przekazanych przez niego instrukcji używania płynu i dowiedzenie się przez jaki czas powinno się stosować wskazany preparat.

Jak często używać płynów do płukania jamy ustnej?

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej? Płyny do higieny jamy ustnej dostępne w sklepach i aptekach powinno się stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Zwykle znajduje się tam informacja o możliwości stosowania płynu dwa razy dziennie przy szczotkowaniu zębów. Ma to pomóc zredukować ilość bakterii bytujących w jamie ustnej i skorzystać z dodatkowych składników płynu mających działanie np. wybielające, antybakteryjne lub wzmacniające szkliwo. Niektóre płyny można stosować częściej i używać ich kilka razy dziennie po posiłkach. Jeśli występują wątpliwości co do stosowania produktu, warto skonsultować się w tej sprawie z swoim lekarzem dentystą.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może znacząco poprawić higienę jamy ustnej. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najdokładniejsze płukanie nie zastąpi szczotkowania, ani nitkowania zębów.

Leave a reply