Czy guma do żucia jest korzystna dla zdrowia zębów i jamy ustnej?
Jak żucie gumy wpływa na stan zdrowia jamy ustnej dzieci i dorosłych? Odpowiednia guma do żucia może mieć dobre działanie dla zdrowia jamy ustnej. Należy jednak uważać na kilka reguł dotyczących żucia gumy. Jeśli Wasze dzieci uwielbiają ostry smak gumy i robienie z niej balonów to przeczytajcie: jaką gumę warto dawać dziecku, od kiedy można to robić, jakie są zasady poprawnego żucia gumy?
Jakie są korzyści z żucia bezcukrowej gumy?
To co trzeba podkreślić na samym początku, to, że dla zdrowia zębów korzystne są tylko gumy bezcukrowe! Ich wpływ na stan jamy ustnej jest zupełnie inny niż, zawierających cukier, gum balonowych. Jako świadomi rodzice, na pewno nie raz już słyszeliście, że słodycze „psują zęby”. Choć mocno uproszczone, to stwierdzenie jest prawdziwe i częste dawanie dziecku słodzonych gum będzie miało zły wpływ na stan ich zębów. Na szczęście, jeśli chodzi o gumy do żucia, można zawsze wybrać wariant bezcukrowy. Takie gumy również są słodkie i mogą mieć różne smaki (miętowy, truskawkowy, limonkowy, jabłkowy…). Informacji o tym, że guma jest bez cukru trzeba szukać na opakowaniu. Na paczce często pojawia się wtedy hasło „sugar free”.
Dzieci uwielbiają gumę za smak, zapach i zabawę, którą niesie za sobą np. robienie balonów z gumy. Ale żucie bezcukrowej gumy po posiłkach ma jeszcze inne plusy. Pobudza ono ślinianki i stymuluje wydzielanie śliny, która wspomaga oczyszczanie jamy ustnej i zębów z resztek pokarmowych. Bezcukrowa guma do żucia podnosi także pH w jamie ustnej, dzięki czemu ślina może neutralizować kwasy produkowane przez bakterie po posiłkach.
Żucie gumy, a higiena jamy ustnej.
Ważne jednak, żeby pamiętać, że nawet codziennie żucie gumy nie zastąpi higieny jamy ustnej! Tylko regularne, poprawne szczotkowanie zębów i używanie odpowiedniej pasty mogą zapobiegać powstawaniu próchnicy.
Kiedy można dać dziecku gumę do żucia?
Gumę do żucia można dać dziecku dopiero wtedy, kiedy kontroluje ono ruchy szczęki i żuchwy i nie ma obawy o to, że połknie gumę lub się nią udławi. Zwykle ten okres przypada od około 4 rok życia, ale to rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie kiedy może mu zaufać. Warto też pilnować, żeby dziecko żując gumę zachowywało się spokojnie, nie bawiło się, ganiało lub wygłupiało, żeby nie doszło do żadnego wypadku.
Czym grozi zbyt długie i zbyt częste żucie gumy?
Powinno się też mieć na uwadze czas żucia gumy. Nadmiernie długie i zbyt częste żucie gumy może prowadzić do problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz przerostu mięśni żwacza. Zbyt silne działanie stawu może początkowo prowadzić do bólu mięśni twarzy, głowy i uszu, a w dalszej konsekwencji do nadmiernego ścierania się zębów, trudności z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów i zaburzeń w przemieszczaniu się żuchwy. Osoba dorosła powinna żuć gumę nie dłużej niż 20 minut, dziecko krócej, najlepiej tylko kilka minut.
Podsumowując, starsze dzieci zamiast słodyczy mogą spokojnie raz dziennie dostawać jako „deserek” bezcukrową gumę do żucia. Warto dawać gumę po jedzeniu, bo dodatkowo wspomoże ona oczyszczenie jamy ustnej z resztek pokarmowych i zneutralizuje kwasy powstałe w jamie ustnej po spożyciu cukrów z posiłku. Jest to na pewno o wiele lepsza i zdrowsza wersja słodyczy dla dziecka niż inne, mocno słodzone przekąski o które zwykle maluch prosi. Trzeba tylko pamiętać o umiarze, zarówno w ilości spożywanej gumy, jak i długości jej żucia. Łatwo bowiem zamienić korzystny wpływ gumy do żucia na zdrowie jamy ustnej, w działanie szkodliwe dla zdrowia stawu skroniowo-żuchwowego.
Leave a reply