10 zabaw, które mogą urozmaicić codzienną higienę jamy ustnej dziecka.
O tym jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej dziecka pisaliśmy już m.in. tutaj. Radziliśmy też jak zachęcić dziecko do codziennego szczotkowania zębów i przypominaliśmy kilkukrotnie, że do około 8 roku życia szczotkowanie powinien wykonywać rodzic, bo maluch nie ma jeszcze wystarczających zdolności manualnych, by samodzielnie zrobić to wystarczająco dobrze. Później dziecko może szczotkować zęby samo, ale rodzic powinien kontrolować czy na pewno zęby zostały umyte, czy czas szczotkowania był wystarczający, a technika poprawna. Jak sprawić by szczotkowanie zębów było dla dziecka przyjemnością i miłym nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem? Najlepiej oczywiście wprowadzając element zabawy. Poniżej opisujemy, więc 10 zabaw, które mogą urozmaicić codzienną higienę jamy ustnej dziecka. O niektórych z nich pisaliśmy już tutaj, ale dodaliśmy też kilka nowych pomysłów, które mogą zainspirować do wymyślania kolejnych kreatywnych zabaw.
10 zabaw, które mogą urozmaicić codzienną higienę jamy ustnej dziecka
1. Ciekawe odmierzanie czasu szczotkowania:
– specjalną klepsydra odmierzającą 2 minuty – szczotkowanie zębów tak długo, aż nie przesypie się piasek w klepsydrze,
– piosenką o odpowiedniej długości np. Myj zęby – Minimini Club, Śpiewające brzdące – Bananowa Piosenka, Baby Shark Dance
– stoperem,
– liczeniem po kolei do 30 na każdą ćwiartkę zębów (np. przez rodzica lub rodzeństwo),
– specjalnie zakupionym budzikiem,
– szczoteczką ze światełkiem LED odmierzającym czas szczotkowania itd.
2. Kreatywna zachęta do wypluwania pasty do zębów:
– do wybranego przez dziecko kubeczka,
– w pokazane przez rodzica miejsce na umywalce np. za każdym razem w inne miejsce,
– sprawdzanie czy wypluta pasta ułożyła się w jakiś wzór – np. chmurkę, piłeczkę, uśmiechniętą buzię.
3. Szczotkowanie w rytm ulubionej piosenki. Po skończonym szczotkowaniu zębów można pobawić się z dzieckiem np. w występ muzyczny i traktując trzonek szczoteczki jako mikrofon pośpiewać razem przed lustrem.
4. Opowiadanie wymyślonej bajki podczas szczotkowania (np. o dzielnej szczoteczce która ratuje świat czyszcząc kolejne ząbki lub tym co się dzieje akurat w Ciekawym Świecie Buziakowa). Jeśli brakuje wyobraźni na kolejne bajki (w końcu szczotkować zęby trzeba codziennie), można korzystać z pomocy z różnych książeczek edukacyjnych o higienie jamy ustnej. Ich wybór jest naprawdę bardzo duży.
Zabawy, które mogą urozmaicić codzienną higienę jamy ustnej dziecka cz.2.
5. Dla fanów matematyki – dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie na ząbkach – można np.
– liczyć ząbki które są w jamie ustnej dziecka (odejmować np. mleczaki, które wypadły),
– wyliczyć czas szczotkowania przypadający na dany ząbek przy danej ich aktualnej ilości w buzi i czasie szczotkowania 2 minuty,
– policzyć ile czasu zajmuje szczotkowanie ząbków w ciągu tygodnia, miesiąca, roku.
Trudność liczenia niech będzie dopasowana do wieku dziecka. Zaczynając od zwykłego dodawania ząbków u najmłodszych, można dojść w końcu do naprawdę imponujących obliczeń ze starszym dzieckiem.
6. Głupie minki podczas szczotkowania – jeśli dziecko lubi się wygłupiać, to można się z nim umówić na wspólną zabawę w głupie miny. Na przykład rodzic szczotkuje pierwszą ćwiartkę jamy ustnej licząc do 30, wyjmuje szczoteczkę i oboje z dzieckiem robią głupią minę do siebie. Szczotkowanie drugiej ćwiartki przez 30 sekund i głupia mina. I tak 4 razy. Po zakończonym szczotkowaniu można np. Rozstrzygnąć konkurs kogo miny były bardziej szalone, albo która ze wszystkich była najzabawniejsza.
Jak bawić się z dzieckiem podczas szczotkowania zębów?
7. Lalka i miś też powinni mieć czyste zęby! Zęby dziecka do około 8 roku życia powinien szczotkować rodzic. Dziecko często chce to robić samo, więc warto dać mu możliwość umycia zębów komuś innemu. Można pozwolić umyć swoje zęby i potem poprawić ten zabieg na wieczór przed pójściem spać lub dać dziecku umyć zęby misia albo lalki suchą szczoteczką.
8. Dla miłośników bajek – szczotkowanie może być wykonywane kiedy dziecko ogląda bajkę na telefonie lub tablecie. Można wybrać jakąś krótką około 2-minutową bajkę np. Rzeczy dobre i złe, Magiczna piórkoróźdzka, Bingo żartownisia i inne.
9. Dla dzieci bardzo ruchliwych i aktywnych – jeśli maluchowi trudno jest wytrzymać 2 minuty szczotkowania bez wiercenia się, można spróbować rozładować jego energię przed rozpoczęciem wieczornej toalety. Żeby pokazać dziecku ile czasu powinno wytrzymać podczas szczotkowania, można tuż przed ustawić budzik na 2 minuty i tyle czasu dać maluchowi na jakąś aktywność fizyczną np. taniec, pajacyki, podskoki lub inne wygłupy. Zgodnie z umową po 2 minutach nastawiamy budzik drugi raz i w spokoju szczotkujemy zęby. W zależności od temperamentu malucha, po szczotkowaniu można powtórzyć 2 minutowe szaleństwo lub wyciszać się i szykować do spania.
10. Farbowanie ząbków i ich czyszczenie – raz na jakiś czas można sprawdzić efektywność szczotkowania używając kolorowych tabletek wybarwiających płytkę nazębną. Tabletki takie są dostępne w drogeriach, aptekach i gabinetach stomatologicznych. Po wyszczotkowaniu zębów dziecko rozgryza tabletkę i przepłukuje usta wodą. Następnie rodzic sprawdza powierzchnię zębów dziecka. Miejsca które zostały zafarbowane trzeba ponownie umyć i zwracać na nie szczególną uwagę podczas kolejnych zabiegów higienicznych. Prawdopodobnie stosowana technika szczotkowania nie obejmuje tych miejsc, a jeśli wielokrotnie te same przestrzenie nie będą doczyszczane to mogą w tych miejscach zacząć się tworzyć zmiany próchnicowej. Dla dziecka farbowanie ząbków to świetna zabawa, a dla rodzica ważna informacja pomagająca jeszcze lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej malucha.
Zaciekawiły Was porady na temat higieny jamy ustnej u dzieci i tekst 10 zabaw, które mogą urozmaicić codzienną higienę jamy ustnej dziecka? Zobaczcie inne posty na ten temat na profilu Ktoś na ząb – lek.dent. Magda Tyrka na Facebooku.
Leave a reply