Zobacz ile mam ząbków, czyli co trzeba wiedzieć o wyrzynaniu.

W życiu każdego rodzica jest kilka przełomowych chwil, których nijak nie da się, a nawet nie można wymazać z pamięci. Przełomów, które sprawiają, że rozwój naszych pociech daje tyle szczęścia. Pierwszy krok, pierwsze słowo (najlepiej oczywiście „mama”, „tata”), pierwszy dzień w szkole, matura i tak dalej. Jednym z nich bez wątpienia jest również pierwszy ząb. Wyrzynanie się zębów mlecznych i stałych – co trzeba wiedzieć?

O wyrzynaniu się zębów mówi stomatolog dziecięcy w Łodzi.

Ząbkowanie jest często czasem niełatwym zarówno dla malucha jak i rodzica. Niestety często może wiązać się z bólem, płaczem, problemami z jedzeniem, nieprzespanymi nocami. Istnieją jednak sposoby, żeby załagodzić nieco jego przebieg. Między innymi dlatego właśnie wtedy – kiedy wyrzyna się pierwszy ząbek – należy pojawić się z pociechą pierwszy raz u stomatologa. Doktor obejrzy, oceni prawidłowość procesu wyrzynania, indywidualnie pomoże w radzeniu sobie z bólem. Przy okazji będzie to pierwsza adaptacyjna wizyta, zmniejszająca zdecydowanie stres związany z wizytami w przyszłości.

Wyrzynanie się zębów – co trzeba wiedzieć? Kiedy wyrzynają się które zęby?

Znajomość okresów wyrzynania się zębów jest bardzo cenną wiedzą dla każdego świadomego rodzica. Pozwala zaobserwować pewnie anomalie we wczesnej fazie, skłaniając do wczesnej wizyty u lekarza. Dzięki temu często zapobiega cięższym powikłaniom w przyszłości. Jak przebiega wyrzynanie się zębów mlecznych? Pierwsze w jamie ustnej pojawiają się dolne siekacze przyśrodkowe czyli „jedynki”. Zakłada się, że dzieje się to około 5-10 miesiąca, choć nie należy się przejmować jeśli pierwszy ząbek nie pojawi się do końca pierwszego roku życia dziecka. Następne w kolejności najczęściej są jedynki górne. Zaraz po nich, niekiedy równolegle, ich sąsiadki, czyli górne dwójki (8-13 miesiąc). Dopiero po nich dwójki dolne (nawet do 16 miesiąca). Po okresie wyrzynania siekaczy bardzo często występuje kilkumiesięczna przerwa. Około 13-19 miesiąca możemy spodziewać się pierwszych trzonowców mlecznych – zębów bardzo ważnych, pełniących główną rolę w gryzieniu twardych pokarmów. Po nich, niemal równolegle pojawiają się kły górne i dolne czyli „trójki” (16-23 miesiąc) z niewielką tendencją do szybszego wzrostu tych pierwszych. Do końca trzeciego roku życia, po wyrznięciu się drugich trzonowców dziecko powinno mieć komplet 20 zębów mlecznych.

Mleczaki też trzeba leczyć! Wyrzynanie się zębów stałych.

A jak przebiega wyrzynanie się zębów stałych? Pierwszy stały ząb to trzonowiec pierwszy czyli „szóstka”. Świadomość tego jest niezwykle ważna, bo ząb ten jest największy, podnosi i ustala prawidłowy zgryz na wiele lat życia człowieka, pełniąc bardzo ważną rolę w życiu. Jak wynika z doświadczeń w pracy klinicznej, bardzo wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż pojawianie się zębów stałych nie wiąże się od razu z wypadaniem ich mlecznych odpowiedników. Dlatego nie dba należycie o higienę jamy ustnej dziecka, uznając błędnie, że „mleczaki i tak wypadną więc nie trzeba ich leczyć”. Lekarze gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi przypominają: O mleczaki trzeba dbać! Wracając do tematu wyrzynania: Szóstki pojawiają się około 6-7 roku życia, są dość trudne do czyszczenia dla młodego człowieka, znajdują się w jamie ustnej najdłużej ze wszystkich zębów, dlatego należy szczególnie o nie dbać.

Wyrzynanie się „ósemek”.

Dopiero po szóstkach zaczynają pojawiać się siekacze pierwsze (7-8 r.ż.) i drugie (8-9 r.ż.) następnie górne i dolne „czwórki”, czyli pierwsze przedtrzonowce (10-11 r.ż.), drugie przedtrzonowce stałe (10-12 r.ż). Dopiero po nich kły – najdłuższe ze wszystkich zębów człowieka – około 11-12 roku życia. Coraz częściej okres wyrzynania się zębów stałych kończy się erupcją drugich trzonowców w wieku 12-13 lat. Coraz częściej, gdyż obserwuje się ewolucyjną tendencję do niewytwarzania się zawiązków trzecich trzonowców, popularnych „ósemek”. Niektórzy naukowcy przewidują, że dzieci rodzące się już za 50-60 lat w ogóle już takich zawiązków rozwijać nie będą. Obecnie jednak ósemki pojawiają się jeszcze i przyjmuje się, że ich wyrzynanie przypada na wiek 17-21 lat, choć literatura zna przypadki pacjentów 30-40 letnich u których te zęby dopiero pojawiają się w jamie ustnej.

Przeczytaj także:

Leave a reply