Program profilaktyki próchnicy dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

Program profilaktyki próchnicy u dzieci w gabinecie stomatologicznym w Łodzi przedstawia i promuje treści zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Został przygotowany przez specjalistów z dziedziny stomatologii i medycyny na podstawie artykułów przeglądowych, piśmiennictwa specjalistycznego, oraz wiedzy własnej. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z przedstawionymi materiałami.

Zespół Arie Stomatologia

Próchnica zębów mlecznych.

Próchnica zębów mlecznych stanowi poważny problem wśród dzieci w Polsce. Badania prowadzone w referencyjnych ośrodkach stomatologicznych w latach 2004-2009, uwidoczniły prawdziwą skalę problemu próchnicy wśród najmłodszych. Częstość próchnicy zębów wzrasta z wiekiem, osiągając u 3-latków ok. 45-77%, u 4-latków ok. 50-66%, a u 6-latków, aż 57-94%!!!. Wydaje się, że jednym z głównych przyczyn tego zjawiska jest brak odpowiedniej opieki profilaktyczno – leczniczej. Próchnica to nie tylko problem estetyki, nieleczona może doprowadzić do bólu, powikłań ropnych, co z kolei wiąże się z koniecznością podania antybiotyków i leczenia nie tylko samego zęba ale i tkanek miękkich. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do powikłań ogólnoustrojowych, wpływając niekorzystnie na zdrowy rozwój dziecka. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, łatwiej dochodzi do rozwoju próchnicy. Stąd tak istotna jest odpowiedzialna profilaktyka i systematyczna kontrola stanu uzębienia. W pierwszych latach życia dziecka kształtują się prawidłowe nawyki higieniczne oraz umiejętność szczotkowania zębów. Im wcześniej nauczymy dziecko prawidłowo dbać o zęby tym łatwiej w przyszłości samo będzie dbało o zdrowy uśmiech.

 

Specjalnie dla dzieci opracowaliśmy program profilaktyczny „Walcz z próchnicą”.

Program profilaktyki próchnicy u dzieci w gabinecie stomatologicznym w Łodzi.

Naszym głównym założeniem jest ograniczenie częstości występowania próchnicy u dzieci poprzez kształtowanie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej. Program składa się z pięciu siedmiodniowych etapów. Podczas tych kilku tygodni postaramy się nauczyć dziecko odpowiedniej higieny jamy ustnej, która pomoże zapobiec powstaniu próchnicy.

Przeprowadzenie programu „Walcz z próchnicą” wymaga od rodziców minimalnego zaangażowania, a zaowocować może w mniejszej zapadalności naszego malucha na choroby zębów i przyzębia. Mamy nadzieję, że podczas wspólnej zabawy, przekażemy rodzicom i dzieciom podstawy prawidłowej profilaktyki, oraz uświadomimy jak ważne dla sukcesu w walce z próchnicą, jest szczotkowanie i odpowiednie odżywianie.

Tematy etapów i główne zalecenia – program profilaktyki próchnicy u dzieci w gabinecie stomatologicznym w Łodzi:

 

1. Ruch okrężno – wymiatający.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to tzw. wizyta adaptacyjna. Podczas takiej wizyty dziecko odkrywa zakamarki fotela stomatologicznego (bawi się lusterkami, poznaje urządzenia w gabinecie) i uczy się prawidłowej techniki szczotkowania na “sztucznej szczęce”. W domu może za pomocą własnej szczoteczki “myć” zęby lalce, misiowi lub nawet ćwiczyć na jabłku. Ważne aby wykonywało ruch przećwiczony na pierwszej wizycie.

2. Szczotkowanie dwa razy dziennie.

Czas na kolejną wizytę w gabinecie, tym razem z własną szczoteczką do zębów. Lekarz dentysta sprawdza czy prawidłowo wykonywany jest ruch okrężno – wymiatający. Dziecko otrzymuje kolejne wyzwanie pod postacią szczotkowania ząbków dwa razy dziennie (godzinę po ostatnim posiłku oraz chwilę po przebudzeniu).

3. Szczotkowanie wszystkich powierzchni zębów.

W 3 tygodniu dziecko szczotkuje wszystkie powierzchnie zębowe (po kolei: zewnętrzne, lewa i prawa strona, siekacze z przodu, powierzchnie żujące po stronie lewej, prawej, góra dół na koniec powierzchnie wewnętrzne po stronie lewej, prawej i siekacze z tyłu). Dziecko powinno zwracać uwagę na odpowiednie ułożenie szczoteczki (odpowiedni instruktaż udzielony zostanie przez lekarza dentystę w gabinecie Arie Stomatologia Łódź).

4. Szczotkowanie przez przynajmniej 2 minuty.

W 4 tygodniu należy zwracać uwagę, by dziecko szczotkowało zęby przynajmniej przez 2 minuty, ćwicząc cały czas ruch okrężno – wymiatający.

5. Spożycie słodyczy.

W 5 tygodniu należy ograniczać słodycze między posiłkami i zwracać uwagę na dostępność surowych warzyw w diecie dziecka (np. marchewka, która mechanicznie oczyszcza zęby i podnosi pH w jamie ustnej).

Uczestnictwo w programie nie gwarantuje całkowitej odporności na próchnicę i choroby zębów. Dzięki programowi, macie Państwo szansę nauczyć swoje pociechy systematycznego szczotkowania oraz oswoić je z otoczeniem fotela dentystycznego.

Zespół Arie Stomatologia

Leave a reply