Jaki wpływ na zęby mają kolorowe napoje gazowane?

Kolorowe napoje takie jak: napoje gazowane, soki, nektary owocowe, gotowe kawy rozpuszczalne czy herbaty na zimno, dla wielu osób stanowią podstawę nawodnienia w ciągu dnia. Starając się wypić zalecaną dzienną dawkę płynów, wiele osób sięga po swoje ulubione, smakowe produkty. Czy jest to zdrowe? Jaki wpływ na zęby mają kolorowe napoje gazowane, soki i inne słodzone płyny? Napoje kolorowe, a zdrowie zębów:

 

Zalecana dzienna dawka płynów – co należy pić?

Dietetycy zalecają osobom dorosłym spożywanie 1,5-3 l wody dziennie. Dokładna ilość przyjmowanych płynów powinna zależeć oczywiście od masy ciała, aktywności fizycznej i umysłowej, wieku, diety, przyjmowanych leków, temperatury powietrza, pogody danego dnia i innych czynników. Dlaczego podawane w różnych źródłach zalecane ilości wody i płynów się różnią? Po pierwsze z tego powodu, że zapotrzebowanie każdego człowieka na wodę jest inne i powinno być ustalane indywidualnie. A po drugie dlatego, że w tym przypadku przy słowach woda i płyny nie można postawić znaku równości. Picie naturalnej wody jest najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu! Inne płyny (np. kawa i herbata), mogą wręcz odwadniać organizm lub (napoje kolorowe, soki) dostarczać dużych dawek cukru i przez to wpływać niekorzystanie na zdrowie. Oczywiście nie chcemy zupełnie demonizować kolorowych napojów i zabraniać ich spożywania, zachęcamy jednak do regularnego picia wody i traktowania właśnie jej jako główne źródło nawodnienia organizmu.

Jaki wpływ na zęby mają kolorowe napoje gazowane? Napoje kolorowe, a zdrowie zębów.

Wpływ kolorowych napojów gazowanych na kondycję jamy ustnej i zębów związany jest z dużą ilością cukru zawartą w tych produktach. Jak wielokrotnie pisaliśmy (m.in. w tekstach: Zdrowsze zęby u dziecka, Wpływ diety na zdrowie zębów dzieci, Fakty i mity na temat zdrowia jamy ustnej), cukier spożywany w dużych ilościach jest wrogiem zdrowego uśmiechu. Spożywanie nadmiernej ilości cukru i niewłaściwa higiena jamy ustnej po jego spożyciu, przyspieszają rozwój próchnicy, która natomiast prowadzi do dalszych problemów w jamie ustnej oraz problemów ogólnoustrojowych.

Darmowy obraz: Pixabay.com

Napoje kolorowe, a zdrowie zębów u dzieci.

Kwestia ograniczania spożycia kolorowych napojów powinna być szczególnie ważna w przypadku dzieci. Dzieciaki uwielbiają słodycze w każdej postaci, również płynnej, ale niestety nie są one dobre, ani dla stanu ich zębów, ani ogólnej kondycji fizycznej. Warto od małego uczyć dziecko pić wodę. Dzięki temu będzie ono naturalnie kojarzyło zaspokajanie potrzeby pragnienia z wodą, a nie ze słodzonymi napojami. W przypadku sporadycznego podawania dziecku tych drugich, warto zadbać o dodatkową higienę jamy ustnej, czyli dokładne umycie zębów na około pół godziny po słodkiej przyjemności. Ważne, żeby pamiętać, że cukier kryje się także w mleku modyfikowanym. Jeśli dziecko dostaje butelkę z mlekiem lub słodzonym napojem na noc, już po umyciu zębów, to aby uniknąć próchnicy butelkowej, powinno się czynność mycia ząbków powtórzyć zanim dziecko zaśnie.

A jak to wygląda na świecie?

W tym roku w Singapurze weszło w życie prawo zakazujące reklamowania słodzonych napojów takich jak: kolorowe napoje gazowane, soki, napoje energetyczne, ale też butelkowana kawa rozpuszczalna. Producent będzie także zobligowany do podania informacji o ilości cukru znajdującej się w danym produkcie, w wyraźnie oznaczonym miejscu na opakowaniu.* Dlaczego w życie wchodzi taka ustawa? Ma ona na celu profilaktykę wielu chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru tj. cukrzyca, choroby jamy ustnej, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, a nawet nowotwory.

Warto ograniczyć spożycie cukrów w diecie, również tych w płynnej postaci.

Podstawa dbania o zdrowy uśmiech to poprawna higiena jamy ustnej, odpowiednia dieta i regularne wizyty u dentysty. Aby zapobiegać próchnicy, warto więc zamienić kolorowe, słodzone napoje na naturalną wodę. Picie wody na pewno dobrze wpłynie na cały organizm! Przypominamy też o konieczności regularnego szczotkowania i nitkowania zębów oraz zachęcamy do polubienia się ze swoim dentystą. Regularne przeglądy – minimum raz na 3 miesiące u dzieci i raz na pół roku u dorosłych – pozwolą wykryć próchnicę na początkowych stadiach i przeprowadzić mniej inwazyjne leczenie.

* źródło: https://dentonet.pl/singapur-zakaze-reklamowania-slodzonych-napojow/#gref

Leave a reply