Arie Stomatologia  — (42) 307 06 00  — biuro@arie-stomatologia.pl — Pienista 41G lok. 17 — 94-109 Łódź — woj. łódzkie — NIP: 7272783646

Protetyka Łódź

W  gabinecie Arie Stomatologia rozległe prace protetyczne wykonuje specjalista protetyki Łódź. Dzięki lekarzowi specjaliście, nowoczesnym sprzętom i dobrej jakości materiałom możemy zaoferować Państwu leczenie protetyczne na wysokim poziomie.

Protetyka w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi – specjalista protetyki Łódź – korony.

Czy stomatologia rozwinęła się na tyle, żeby każdy ubytek można było odbudować materiałem kompozytowym? A co w przypadku jeśli te wypełnienia wymieniamy już kolejny raz i z naszego zęba został tylko „marny ogryzek”? W takiej sytuacji ratunkiem jest leczenie protetyczne, a konkretnie wykonanie korony.

Zacznijmy od tego, że korona to rodzaj czapeczki przytwierdzonej na stałe na odpowiednio przygotowany ząb. Jeśli dentysta stwierdzi, że danego zęba nie da się już uratować plombą, pewnie zaproponuje koronę. Koronę można również wykonać, jeśli chcemy zmienić kształt lub kolor zęba, nadbudować starcia lub wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym. Będzie się to wiązało z usunięciem dawnych wypełnień, nadaniu odpowiedniego kształtu (oszlifowaniu) oraz pobraniu wycisków przez stomatologa, które zostaną przekazane do pracowni technicznej. Po pierwszej wizycie lekarz dentysta założy koronę tymczasową. Nie jest ona dość estetyczna oraz wytrzymała, ale konieczna dla ochrony kikuta zęba!

Współczesna stomatologia dysponuje szerokim wyborem materiałów, z których wykonuje się prace protetyczne jak korony. Żaden nie jest doskonały, dlatego zawsze dobiera się go indywidualnie do każdego przypadku.

Korony metalowe. Rzadko obecnie stosowane, z powodu ich złej estetyki spowodowanej ciemną barwą, zupełnie nieprzypominającą tej zęba. Korony metalowe głównie zakładane są na zęby tylne. Inną ich wadą jest ich skład oraz związana z nim, coraz częściej obecnie spotykana, alergia na metale. Zaletami tych uzupełnień są natomiast niski koszt, względnie dobra wytrzymałość oraz łatwość wykonania.

Korony porcelanowe. Bardzo popularne, charakteryzują się rewelacyjną wprost estetyką, wytrzymałością oraz brakiem przebarwień dziąseł, co zdarza się w koronach metalowych. Nie ulegają przebarwieniom pod wpływem tego co jemy lub pijemy. Nie zmieniają koloru od dymu papierosowego. Niestety i one mają wady, tj. dużą twardość, większą nawet niż szkliwo, co może niekiedy prowadzić do ścierania zębów przeciwstawnych.

Również często stosowane są korony złożone, które łączą ze sobą zalety dwóch materiałów. Korona metalowo-porcelanowa posiada wiele pozytywnych cech, ale niestety słabo się sprawdza w przypadku zębów przednich. Metal w niektórych przypadkach może być widoczny w okolicy dziąsła, nie jest on również odpowiednio prześwitujący, co w piękny, słoneczny dzień daje zły efekt estetyczny. W takim wypadku mamy dwa rozwiązania. Efekt przebarwień można wyeliminować wykonaniem koron na podbudowie ze złota, które dodatkowo eliminuje alergie, a rąbek złota nawet jeśli jest widoczny nie rzuca się tak w oczy jak ciemne stopy innych metali. Niestety nadal pozostaje problem przezierności. Wtedy należy rozważyć korony cyrkonowe.

Korony cyrkonowe to najlepsze obecnie prace protetyczne. Są najdroższe spośród wymienionych metod, ale zalety są warte zainwestowanych pieniędzy. Nie uczulają, nie przebarwiają, są bardzo trwałe i co najważniejsze przepuszczają promienie światła. Korony te są w zasadzie nie do odróżnienia z zębem naturalnym.

Wachlarz możliwości jest ogromny i pacjent oczywiście ma prawo wybrać taki materiał na koronę jaki jego zdaniem będzie najlepszy. Należy jednak za każdym razem brać pod uwagę sugestię lekarza dentysty, który poza wymienionymi cechami bierze pod uwagę np. siły działające w jamie ustnej, indywidualną mechanikę żucia i dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu dostrzega drobne niuanse na które pacjent nie jest w stanie zwrócić uwagi sam.

Specjalista protetyki Łódź – mosty w protetyce.

Są takie sytuacje kiedy mimo starań pacjenta i lekarza dentysty zęba nie da się uratować i wymaga on niestety ekstrakcji, czyli usunięcia. Co dalej? Pozostawić taką lukę czy zapełnić ją? A jeśli tak to czym? Współczesna protetyka stomatologiczna oferuje wiele rozwiązań różniących się jakością, funkcjonalnością fizjologiczną i oczywiście kosztami. Należy je indywidualnie dobrać do warunków jamy ustnej pacjenta.

W sytuacji jeśli pacjent użytkuje protezę ruchomą, dostawiamy ząb do protezy i problem się rozwiązuje. Gorzej jednak jeśli pacjent ma wszystkie pozostałe zęby. Jedną z możliwości jest wykonanie mostu. Jak sama nazwa wskazuje most jest to połączenie dwóch brzegów luki w tym przypadku przęsłem kształtem imitującym ząb. Każdy most składa się z filarów i przęseł. Istnieją również mosty jednobrzeżne wykonywane tylko przy spełnieniu specjalnych warunków. Mają jeden filar i jedno przęsło, złożone – kilka filarów i przęseł odbudowujących kilka zębów. Najczęściej wykonanie mostu najprościej mówiąc polega na założeniu koron na zęby okalające lukę oraz wykonaniu czapeczki na kształt trzeciej korony, która będzie umieszczona po środku. Korony zostaną zacementowane na stałe i uzupełnienie będzie nie do zdjęcia bez naruszenia budowy mostu, więc wszelkie poprawki będą już niemożliwe. Pacjent oczywiście sam również nie będzie mógł takiej odbudowy zdjąć, co wiąże się jednak jedynie z większym komfortem w użytkowaniu, wręcz zapominaniu o posiadaniu uzupełnienia.

Zęby porcelanowe (prace takie najczęściej wykonuje się z porcelany napalanej na metal) będą doskonale imitować naturalne, co pozwala na świetny efekt estetyczny. Jakie koszty trzeba ponieść jeśli decydujemy się na most? Oczywiście te finansowe. Ceny zaczynają się od ok. 1500 zł.  Ale trzeba się liczyć także ze stratą tkanek twardych, często zdrowych zębów i utrudnioną higieną. Doskonale jest jeśli zęby okalające lukę posiadają liczne wypełnienia, są już leczone kanałowo, dlatego, że po prostu nie jest żal oszlifować je pod korony. Gorzej jeśli zęby są nienaruszone procesem chorobowym, z żywą miazgą. W takich sytuacjach pacjent powinien sam podjąć decyzje o wykonaniu takiej pracy. Jeśli chodzi o higienę w sytuacji kiedy użytkujemy protezy ruchome jest ona dość łatwa do utrzymania. W przypadku mostu, potrzebna jest determinacja pacjenta w codziennym oczyszczaniu przestrzeni między przęsłem a dziąsłem.

Najlepiej w tym przypadku sprawdza się urządzenie zwane irygatorem, które ze specjalnej głowicy wystrzykuje płyn pod ciśnieniem i dokładnie wymywa resztki jedzenia. Dobrze jest również używać szczoteczek pęczkowych lub specjalnej nitki typu Super Floss (jest ona zaopatrzona w sztywną końcówkę oraz specjalne włókna czyszczące). Poza wcześniej wymienionymi mostami zbudowanymi z porcelany napalanej na metal należy także wspomnieć o innych technikach tj, komputerowo sterowane frezowanie z cyrkonowych bloczków techniką CAD/CAM, prace całkowicie metalowe lub porcelana na podbudowie ze stopów szlachetnych, najczęściej ze złota. (Zalety poszczególnych materiałów opisane zostały w artykule o koronach).

Należy pamiętać, że nie w każdej sytuacji, nawet przy zgodzie pacjenta można odbudować lukę mostem. Przeciwwskazaniem są: rozchwiane zęby, które miałyby służyć za filary, brak wystarczającej liczby filarów, aby zrównoważyć siły wywierane na przęsło, pacjenci w podeszłym wieku i z chorobami, które utrudniają utrzymanie należytej higieny, poważne choroby przyzębia oraz alergie na niektóre związki chemiczne.

Alternatywy dla mostu:

Specjalista protetyki Łódź – możliwości odbudowy protetycznej opartej na implantach.

Prawidłowo wszczepiony i zintegrowany z kością implant jest podobny do zdrowego korzenia zęba – z jedną różnicą – daje zdecydowanie większe możliwości odbudowy protetycznej przez co stomatolodzy mają pole do popisu.

Przy pomocy implantu można odbudować pojedynczy utracony ząb. Wtedy za pomocą specjalnego łącznika osadza się na nim przy pomocy łącznika koronę protetyczną – cementowaną lub przykręconą trwale śrubą.

implantyimplant

W przypadku braku większej ilości zębów (powyżej 2) alternatywą dla odbudowy każdego zęba osobno (1 ząb – 1 implant – 1 korona) jest zastosowanie mostu protetyczny go opartego na 2 implantach. W przypadku konieczności zaprojektowania dłuższych przęseł może być wymagane wszczepienie większej ilości implantów.

implant most

Gdy istnieją większe braki zębowe aż do całkowitego bezzębia włącznie, alternatywą dla wyżej wymienionych metod jest użycie protezy akrylowej typu overdenture, której utrzymanie wspomagane jest przez elementy oparte na implantach. Najbardziej kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy komfortem a ceną leczenia jest proteza overdenture oparta na 2 implantach z zamontowanymi elementami utrzymującymi, czyli retencyjnymi. Mogą to być np. zaczepy kulkowe, magnesy lub korony teleskopowe.

overdenture

Lepszą stabilność zapewnia zaprojektowanie przez dentystę pracy protetycznej na tzw. belce Doldera. Oba te rodzaje protez są uzupełnieniami ruchomymi, które można samodzielnie wyjąć z jamy ustnej. Dzięki zastosowaniu implantów ich stabilność w czasie mówienia oraz żucia pokarmów jest nieporównywalnie większa niż zwykłej protezy.

belka doldera

Ostateczny koszt leczenia implantologicznego uzależniony jest od kilku czynników:

  • rodzaj zastosowanego implantu. Na jego cenę ma wpływ wybrany system implantologiczny, materiał z którego jest wykonany sam wszczep i wykorzystana do jego produkcji technologia
  • elementy systemu implantologicznego używane jednorazowo, ale nie będące częścią ostatecznej odbudowy, jak np. śruba zamykająca (zabezpiecza wnętrze implantu kiedy jest on przykryty dziąsłem w okresie wgajania)
  • rodzaj łącznika, który stanowi przedłużenie implantu i jest oparciem dla ostatecznej odbudowy protetycznej (korony, mostu lub elementu utrzymującego protezę). Jego zastosowanie zawsze jest konieczne.
  • śruby dodatkowe umocowujące łącznik do implantu i odbudowę protetyczną do łącznika. Wszystkie niezbędne elementy kompletowane są na etapie planowania leczenia i ostateczny kosztorys przedstawiany jest jeszcze przed jego rozpoczęciem.Osobno rozpatrywaną kwestią jest cena odbudowy protetycznej, która może różnić się w zależności od wybranego rodzaju uzupełnienia.
  • Dla uzupełnienia stałego jest to cena korony lub mostu. Rodzaj korony (cementowana czy przykręcana) i materiał z której będzie wykonana (korona na podbudowie metalowej licowana porcelaną, korona cyrkonowa) mają wpływ na jej ostateczną cenę. W przypadku mostu jego cena uzależniona jest dodatkowo od jego rozległości.Czasem przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej twarzowej części czaszki, której koszt wynosi ok. 200 zł i ewentualnych szablonów chirurgicznych projektowanych komputerowo w trudnych przypadkach implantacji.

Specjalista protetyki Łódź – gabinet Arie Stomatologia zabiegi.

Zapraszamy do gabinetu Arie Stomatologia na leczenie protetyczne. Można u nas wykonać prace protetyczne takie jak: szyna relaksacyjna, proteza elastyczna, proteza akrylowa, proteza z zębami Ivoclar, proteza częściowa, „etruska”,  korona kompozytowa, korona porcelanowa, korona pólceramiczna, licówki porcelanowe, inlay i onlay kompozytowy, wkład koronowo-korzeniowy i mosty. Oferujemy też możliwość naprawienia protezy, dostawienia zęba do protezy i podścielanie protezy.

Wizytę w gabinecie Arie Stomatologia u lekarza dentysty specjalisty protetyki można rezerwować telefonicznie: 884-053-111 lub mailowo: rejestracja@arie-stomatologia.pl.

Nasze usługi

Arie Stomatologia ciągle się rozwija i rozszerza swoją działalność. Śledź na bieżąco Naszą ofertę. Zobacz naszych lekarzy

Implanty

Implanty w Łodzi – leczenie implantologiczne w Arie Stomatologia Re...

Read more

ICON – leczenie próchnicy bez borowania

Nowatorskie leczenie początkowych zmian próchnicowych. – Lecze...

Read more

Stomatologia estetyczna

W gabinecie Arie Stomatologia kompleksowo dbamy zarówno o zdrowie jak...

Read more

Endodoncja

Leczenie kanałowe Łódź W ofercie zabiegów gabinetu Arie Stomatolo...

Read more

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza Łódź – Arie Stomatologia Łódź Ret...

Read more

Wybielanie zębów

Marzeniem naszych pacjentów jest śnieżnobiały uśmiech, „jak z o...

Read more
gay porno zenci pornosu
Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Tak, zgadzam się.
x
pornotürk pornoporno filmtürk porno
türk pornosikişpornoporno
bedava pornosex izlelezbiyen pornoolgun pornorus pornoporno
xnxxhamsterpornobonjour