Arie Stomatologia  — (42) 307 06 00  — biuro@arie-stomatologia.pl — Pienista 41G lok. 17 — 94-109 Łódź — woj. łódzkie — NIP: 7272783646

Stomatologia

Ciekawostki stomatologiczne Arie Stomatologia Łódź

Przez następne tygodnie będziemy publikować na naszych profilach social media FACEBOOK Arie Stomatologia Łódź // INSTAGRAM Arie Stomatologia Łódź różne ciekawostki stomatologiczne Arie Stomatologia Łódź. Są to odpowiedzi na często zadawane przez Pacjentów pytania, a także różnorodne porady jak dbać o zdrowy uśmiech. Zachęcamy do śledzenia naszych stron: Polub Arie Stomatologia na Facebooku i Polub Arie Stomatologia na Instagramie.

Ciekawostki stomatologiczne Arie Stomatologia Łódź

Po chorobie zawsze wymieniaj szczoteczkę do zębów na nową!

Trwa niestety w najlepsze okres różnych infekcji. Warto w tym czasie pamiętać, że walka z chorobą nie kończy się wraz z ustaniem jej objawów. Na ewentualny nawrót choroby może oddziaływać wiele czynników do których zaliczyć należy m.in. wymianę szczoteczki do zębów lub główki szczoteczki w przypadku urządzeń elektrycznych i sonicznych. Przypominamy, że szczoteczkę powinno się wymieniać na nową minimum co 2-3 miesiące, przy widocznym zużyciu włókien szczoteczki, ale też po każdej przebytej infekcji gardła, przeziębieniu, grypie, infekcji jamy ustnej, a także innych chorobach bakteryjnych i wirusowych. Dlaczego? Drobnoustroje, które bytowały w jamie ustnej w trakcie trwania choroby mogą przetrwać w zakamarkach szczoteczki i w przypadku dalszego jej użytkowania, spowodować z czasem nawrót infekcji.

Aby uniknąć wtórnego zakażenia patogenami, po przebytej chorobie powinno się także wyprać w wysokiej temperaturze: pościel, ręczniki, piżamę i pozostałą noszoną garderobę, wymienić przybory higieniczne jak gąbka do kąpieli, a także dokładnie wyczyścić i wywietrzyć mieszkanie. Nie powinno się też zapominać np. o umyciu zabawek dziecka używanych przez nie w trakcie choroby, dezynfekcji często używanych urządzeń jak klawiatura komputera, pilot, telefon komórkowy czy włączniki światła. Dzięki wyżej wymienionym działaniom, zmniejsza się ryzyko powtórnego zachorowania na raz przebytą już chorobę.

Po chorobie zawsze wymieniaj szczoteczkę do zębów na nową.

Ciekawostki stomatologiczne Arie Stomatologia Łódź

Jaki wpływ na zęby mają kolorowe napoje gazowane?

Kolorowe napoje takie jak: napoje gazowane, soki, nektary owocowe, gotowe kawy rozpuszczalne czy herbaty na zimno, dla wielu osób stanowią podstawę nawodnienia w ciągu dnia. Starając się wypić zalecaną dzienną dawkę płynów, wiele osób sięga po swoje ulubione, smakowe produkty. Czy jest to zdrowe? Jaki wpływ na zęby mają kolorowe napoje gazowane, soki i inne słodzone płyny? Napoje kolorowe, a zdrowie zębów:

 

Zalecana dzienna dawka płynów – co należy pić?

Dietetycy zalecają osobom dorosłym spożywanie 1,5-3 l wody dziennie. Dokładna ilość przyjmowanych płynów powinna zależeć oczywiście od masy ciała, aktywności fizycznej i umysłowej, wieku, diety, przyjmowanych leków, temperatury powietrza, pogody danego dnia i innych czynników. Dlaczego podawane w różnych źródłach zalecane ilości wody i płynów się różnią? Po pierwsze z tego powodu, że zapotrzebowanie każdego człowieka na wodę jest inne i powinno być ustalane indywidualnie. A po drugie dlatego, że w tym przypadku przy słowach woda i płyny nie można postawić znaku równości. Picie naturalnej wody jest najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu! Inne płyny (np. kawa i herbata), mogą wręcz odwadniać organizm lub (napoje kolorowe, soki) dostarczać dużych dawek cukru i przez to wpływać niekorzystanie na zdrowie. Oczywiście nie chcemy zupełnie demonizować kolorowych napojów i zabraniać ich spożywania, zachęcamy jednak do regularnego picia wody i traktowania właśnie jej jako główne źródło nawodnienia organizmu.

Jaki wpływ na zęby mają kolorowe napoje gazowane? Napoje kolorowe, a zdrowie zębów.

Wpływ kolorowych napojów gazowanych na kondycję jamy ustnej i zębów związany jest z dużą ilością cukru zawartą w tych produktach. Jak wielokrotnie pisaliśmy (m.in. w tekstach: Zdrowsze zęby u dziecka, Wpływ diety na zdrowie zębów dzieci, Fakty i mity na temat zdrowia jamy ustnej), cukier spożywany w dużych ilościach jest wrogiem zdrowego uśmiechu. Spożywanie nadmiernej ilości cukru i niewłaściwa higiena jamy ustnej po jego spożyciu, przyspieszają rozwój próchnicy, która natomiast prowadzi do dalszych problemów w jamie ustnej oraz problemów ogólnoustrojowych.

Konturowanie zębów Łódź Arie Stomatologia

Konturowanie zębów to jeden z licznych zabiegów z zakresu stomatologii kosmetycznej. Konturowanie zębów, inaczej nazywane konturingiem, pozwala lekarzowi dentyście na zmianę kształtu zębów Pacjenta w celu poprawy ogólnej estetyki jego uśmiechu. Na czym dokładnie polega zabieg? U kogo może zostać wykonany? Zapraszamy do lektury wpisu Konturowanie zębów Łódź Arie Stomatologia

Konturing, konturowanie zębów, korygowanie kształtu zębów, szlifowanie zębów.

Wszystkie wyżej wymienione wyrażenia dotyczą tego samego zabiegu. Hasło konturing jest bowiem nowym określeniem na procedurę wykonywaną w stomatologii już od dawna. Polega ona na delikatnym zeszlifowaniu powierzchniowej warstwy szkliwa w celu:

– wyrównania długości zęby w łuku,

– zmniejszenia dysproporcji między zębami,

– skorygowania ostrych krawędzi zębów itd..

Korygowanie kształtu zęba polegać może na skróceniu, wydłużeniu lub przemodelowaniu jego korony. Możliwe jest dopasowanie kształtu czy długości korony zęba do zębów z nim sąsiadujących lub w przypadku rozległych prac zmiana wyglądu całego łuku zębowego.

Na czym polega zabieg konturowania?

Bonding zębów Łódź Arie Stomatologia

Ostatnimi czasy modne w stomatologii estetycznej zrobiło się hasło bonding zębów. Ta tajemniczo brzmiąca procedura ma na celu poprawę estetyki uśmiechu Pacjenta przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych (takich jakie wykorzystuje się m.in. przy leczeniu zachowawczym, jako „plomba”, czyli wypełnienie). Co to jest bonding zębów? Kto może wykonać taki zabieg? Jakie ma on wskazania estetyczne i dlaczego stał się tak popularny? Na czym dokładnie polega bonding zębów Łódź?

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów to zabieg mający na celu kosmetyczną korektę uśmiechu poprzez rekonstrukcję powierzchni zęba lub kilku zębów wysoce estetycznym materiałem kompozytowym. Stomatolog (w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi – lekarz dentysta, specjalista protetyki stomatologicznej) przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych wysokiej jakości, o kolorystyce dobranej do aktualnego lub wymarzonego koloru zębów Pacjenta może:

  • – wyleczyć drobne ubytki próchnicowe,
  • – wymienić stare, rozległe wypełnienia,
  • – odbudować utracone tkanki zęba (ukruszone, pęknięte zęby),
  • – zakryć przebarwienia,
  • – usunąć diastemę, zamknąć szpary między zębami,
  • – wyrównać zęby lub poprawić ich kształt,
  • – zmienić kolor zębów, dzięki dobraniu jaśniejszego odcienia koloru kompozytu.

Większość Pacjentów decyduje się na bonding, aby zmienić kształt zębów, ukryć przebarwienia lub rozjaśnić uśmiech. Kolor kompozytu zostaje wtedy dobrany poprzez współpracę lekarza dentysty i Pacjenta w oparciu o kolornik Witta oraz kolory dostępne w ofercie materiałów kompozytowych do wypełnień wysoce estetycznych.

Aplikacje pomagające w szczotkowaniu zębów.

Żyjemy w dobie wszechobecnej techniki. Chociaż ma to plusy i minusy, warto czasem wykorzystać możliwości płynące z nowych rozwiązań i aplikacji na telefon – szczególnie w przypadku dzieci, które teraz najchętniej wszystko robiłyby z telefonem w ręku :). Wielokrotnie przypominaliśmy jak ważna jest w codziennej higienie jamy ustnej poprawna technika i długość szczotkowania zębów. Z doświadczeniem nabieramy wprawy w odmierzaniu odpowiedniej ilości czasu oraz szczotkowaniu wszystkich partii zębów, skupiając się dodatkowo na tych wskazanych przez lekarza dentystę. Dzieci jednak, na początku swojej przygody z higieną jamy ustnej, nie mają takiego wyczucia. Warto więc, albo kontrolować szczotkowanie dziecka, albo wykorzystać do tego jedną z wielu dostępnych aplikacji na telefon. Dziecko na pewno ucieszy się, bawiąc się podczas mycia zębów, bijąc rekordy i zbierając nagrody za dobre szczotkowanie. Przy tym zęby będą szczotkowane wystarczająco długo, a dziecko nie zapomni o żadnej ich partii. Jakie są aplikacje pomagające w szczotkowaniu?

Niektóre aplikacje pomagające w szczotkowaniu zębów stworzone są również z myślą o dorosłych, szukających np. porad dotyczących technik szczotkowania z uwzględnieniem konkretnych partii zębowych lub aplikacji zbierających informacji o parametrach szczotkowania.

Aplikacje pomagające w szczotkowaniu zębów

1. Philips Sonicare for Kids

Aplikacja została stworzona dla posiadaczy szczoteczki sonicznej Sonicare for Kids (można ją połączyć przez Bluetooth z aplikacją i korzystać z różnych dodatkowych możliwości), ale posiadanie szczoteczki Sonicare for Kids nie jest wymagane, by aplikacja działała. W momencie zakładania profilu w aplikacji, przy pytaniu o posiadaną szczoteczkę, wystarczy wybrać opcję „Manual” (manualna) lub „Electric” (elektryczna), by każde dziecko mogło cieszyć się zabawą w aplikacji.

W aplikacji dziecko opiekuje się małym Sparkly’m (można zmienić mu imię), który po wykluciu się ze skorupki potrzebuje pomocy i zabawy. Sparkly bardzo lubi mieć czyste zęby, ale ma za małe ramionka i nie sięga szczoteczką do buzi. W zamian za pomoc w myciu zębów Sparkly daje małemu opiekunowi prezenty w aplikacji np. farbę, która może zmienić jego kolor. Z czasem Sparkly też rośnie i uczy się nowych rzeczy.

Podczas mycia zębów razem ze Sparkly’m aplikacja odmierza optymalny czas mycia, a bąbelki pasty pokazują, które partie ząbków powinno się w danym momencie szczotkować.

Aplikacja jest prosta w obsłudze, a uroczy Sparkly na pewno spodoba się dziecku.

aplikacja mycie zębów

2. Czyste ząbki z Aquafresh

W aplikacji Czyste ząbki z Aquafresh dziecko szczotkuje zęby oglądając tańczącego superbohatera Aquafresh. Aplikacja odmierza dwie minuty szczotkowania i pokazuje kiedy zmieniać strony, a dodatkowo w tle słychać wesołą piosenkę na temat dbania o higienę jamy ustnej.

aplikacja mycie zębów

3. WoodieHoo Brushing Teeth

Woodie Hoo Brushing Teeth to wesoła aplikacja pomagająca maluchom nauczyć się dbania o zdrowie jamy ustnej. Do wyboru są 4 zwierzaki: Bonnie, Freddy, Kitty i Doody, u których konieczne jest regularne szczotkowanie ząbków. Sówka odmierza czas mycia zębów, a zwierzaczek równocześnie z dzieckiem szczotkuje odpowiednie partie zębów. Po dobrym szczotkowaniu można zagrać jeszcze w grę polegającą na karmieniu zwierzaka i myciu mu ząbków wybraną w aplikacji szczoteczką.

aplikacja mycie zębów

4. Pokemon Smile

Aplikacja Pokemon Smile uczy dziecko odpowiedniej techniki szczotkowania i mierzy czas szczotkowania, tak żeby było ono jak najbardziej dokładne. Gdy udostępni się w aplikacji dostęp do multimediów, dziecko będzie widziało się na ekranie smartfona podczas szczotkowania zębów, a zegar będzie się pauzował za każdym razem, gdy dziecko przestanie szczotkować zęby lub odsunie się od kamerki. Dobre szczotkowanie zostanie jednak nagrodzone! Za każde dobre szczotkowanie można złapać Pokemona, a potem dziecko zbiera dodatkowe trofea z postaciami z bajki.

aplikacja mycie zębów

5. Brushing and whitening teeth

Brushing and whitening teeth to aplikacja wspomagająca mycie zębów przeznaczona raczej dla osób dorosłych. Zegar w aplikacji liczy czas mycia, a na modelu zębów pokazywane są kolejne partie które należy szczotkować oraz technika szczotkowania. Zezwalając aplikacji na dostęp do multimediów, szczotkując zęby można słuchać ulubionej muzyki.

aplikacja mycie zębów

To tylko niektóre z dostępnych aplikacji pomagających w szczotkowaniu zębów. Mogą one przemienić szczotkowanie zębów we wspaniałą zabawę i zachęcić dziecko do regularnego sięgania po szczoteczkę do zębów. Zachęcamy do wykorzystywania „zdobyczy techniki” i uczenia w ten sposób malucha, jak ważna jest regularność w profilaktyce zdrowia jamy ustnej. Czy można w pełni zaufać aplikacji? Telefon niestety nie sprawdzi czy dziecko wyczyściło wszystkie powierzchnie zębów równie dobrze. Namawiamy więc do sprawdzania ząbków dziecka po myciu i/lub korzystania z płukanek wybarwiających płytkę nazębną. W ten sposób rodzic będzie miał pewność, że ząbki dziecka zostały oczyszczone z płytki nazębnej i osadu, prowadzących do rozwoju próchnicy.

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Tak jak wspominaliśmy w ostatnim wpisie (Czy należy stosować płukanki i płyny do płukania jamy ustnej?link), stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może być korzystnym elementem uzupełniającym codzienną higienę. Aby tak było należy jednak przestrzegać odpowiednich zasad używania tego produktu i zaleceń lekarza dentysty w tym zakresie. Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Czy stosować płyn do płukania jamy ustnej przed czy po szczotkowaniu zębów?

Tak jak w przypadku szczotkowania, również przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej ważna jest odpowiednia technika. W zależności od potrzeb u danego pacjenta zaleca się uzupełnienie podstawowej higieny jamy ustnej o płukanki w jeden z następujących sposobów:

  •  wypłukanie jamy ustnej płynem przed rozpoczęciem szczotkowania zębów – zalecane u osób u których mocno odkłada się płytka nazębna, a co za tym idzie łatwo tworzy się kamień nazębny. Wypłukanie jamy ustnej płynem przed szczotkowaniem rozmiękcza nagromadzoną w ciągu dnia płytkę nazębną i ułatwia jej usunięcie za pomocą szczoteczki.
  • wypłukanie jamy ustnej po zakończonym szczotkowaniu – zalecane pacjentom stosującym specjalistyczne płukanki wzbogacone np. o fluor, chlorheksydynę itd.. Zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej po zakończonym szczotkowaniu dodatkowo wzmacnia ochronę jamy ustnej i pozwala na spokojne działanie dodatkowych, zawartych w płynie substancji.
  • płukanie jamy ustnej płynem pomiędzy posiłkami. Idealnym rozwiązaniem dla zdrowia jamy ustnej jest szczotkowanie zębów na około pół godziny po każdym posiłku. Niestety szybki tryb życia nie zawsze na to pozwala. Aby zupełnie nie zaniedbać higieny jamy ustnej w ciągu dnia, warto po posiłku oczyścić zęby żując bezcukrową gumę do żucia lub wypłukać jamę ustną specjalistyczną płukanką. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się resztek pokarmowych, których nie usunięcie powoduje namnażanie się bakterii w jamie ustnej, a w konsekwencji powolny rozwój próchnicy.

płyn do płukania jamy ustnej łódź stomatologia / Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Jak długo płukać usta płukanką? Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, płukankę do jamy ustnej należy odmierzyć do nakrętki, a następnie trzymać w ustach wykonując ruchy płukania przez około 30 sekund. Zawsze przed zastosowaniem zakupionej samodzielnie płukanki należy zapoznać się z jej ulotką i metodami używania, są bowiem dostępne również płyny do płukania które trzeba rozcieńczać, albo stosować jedynie przez określony czas.

Dlaczego „jeśli lekarz nie zalecił inaczej”?

Czy należy stosować płukanki i płyny do płukania jamy ustnej?

Wielokrotnie pisaliśmy o znaczącej roli profilaktyki w przypadku zdrowia jamy ustnej. Poprawna higiena jamy ustnej składa się przede wszystkim ze szczotkowania (link) i nitkowania (link), ale w zależności od potrzeb może zostać uzupełniona o płyny do płukania jamy ustnej, stosowanie irygatora (link), szczoteczek międzyzębowych, a u użytkowników protez o odpowiednie preparaty do pielęgnacji pracy protetycznej (link). Kluczowe w powyższym zdaniu jest hasło „uzupełnienie”, gdyż, wbrew krążącej opinii, samo stosowanie płynu do płukania jamy ustnej nie zastąpi szczotkowania ani nitkowania zębów. Czy należy stosować płukanki i płyny do płukania jamy ustnej? Jakie są korzyści ze stosowania płynów do płukania jamy ustnej? Jaki preparat wybrać?

Jakie są korzyści ze stosowania płynów do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej uzupełnia codzienną higienę jamy ustnej, ponieważ dociera do przestrzeni w które może nie zmieścić się włókno szczoteczki do zębów. Regularne stosowanie odpowiednio dobranego do potrzeb pacjenta płynu do płukania jamy ustnej, może ograniczyć znacząco liczbę bakterii bytujących w jamie ustnej, a co za tym idzie wspomagać walkę z próchnicą i gromadzeniem się kamienia nazębnego. Poza tym, zawarte w płukankach olejki eteryczne poprawiają zapach oddechu, więc są zalecane pacjentom skarżącym się na nieświeży oddech. Szeroka gama dostępnych w sklepach płukanek do jamy ustnej pozwala na wybór produktu z dodatkowymi atutami takimi jak: właściwości wybielające, znoszące nadwrażliwość zębów i dziąseł, zmniejszajace krwawienie dziąseł czy wspomagające reminalizację szkliwa.

płyny do płukania jamy ustnej

 

Kto powinien przede wszystkim stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania jamy ustnej powinny stosować przede wszystkim:

osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne – stosowanie płynu do płukania jamy ustnej pomaga usunąć resztki pokarmowe gromadzące się między zębami i aparatem (zamkami, ligaturą), do których trudno jest dostać się szczoteczką do zębów. W przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne dbanie o higienę jamy ustnej jest kluczowe i każdy sposób uzupełnienia codziennej higieny jest wskazany.

płyn do płukania jamy ustnej aparat ortodontyczny

osoby z pracami protetycznymi – higiena okolic uzupełnień protetycznych takich jak korony czy mosty może być bardzo stresująca. Zawsze po założeniu uzupełnienia protetycznego lekarz dentysta udziela instruktażu jak dbać o higienę tego miejsca. Często zalecane jest używanie specjalnych szczoteczek miedzyzębowych lub nitki, ale dodatkowe zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej pozwoli na optymalne oczyszczenie okolicy pracy protetycznej.

osoby cierpiące na halitozę i z nieświeżym oddechem – używanie płynu do płukania jamy ustnej pozwala zmniejszyć liczbę bakterii bytujących w jamie ustnej, odpowiadających m.in. za świeżość oddechu. Regularna higiena jamy ustnej wzbogacona o stosowanie płukanek pomoże więc w walce z nieświeżym oddechem. W sklepach dostępne są płukanki o miętowym zapachu, które stosowane po posiłkach dodatkowo odświeżą zapach z jamy ustnej.

płyn do płukania jamy ustnej nieświeży oddech osoby z problemami periodontologicznymi – takim pacjentom zalecana jest specjalistyczna płukanka lecznicza, ale jej stosowanie powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem dentystą lub lekarzem dentystą specjalistą periodontologii. W przypadku takiego wspomagania leczenia ważny jest bowiem zarówno odpowiedni preparat leczniczy jak i stosowanie dobrej techniki płukania jamy ustnej.

osoby u których silnie odkłada się kamień nazębny – odpowiednia technika płukania jamy ustnej pozwala na lepsze usunięcie płytki nazębnej będącej powodem powstawania kamienia nazebnego. Więcej piszemy o tym we wpisie dotyczącym skalingu – zabiegu mającego na celu usunięcie kamienia nazębnego (link).

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

W sklepach i aptekach dostępny jest bardzo duży wybór płynów do płukania jamy ustnej. O tym jaki płyn wspomoże codzienną higienę jamy ustnej i pomoże na występujące w niej dolegliwości, warto porozmawiać ze swoim lekarzem dentystą. Lekarz może zalecić leczniczą płukankę do jamy ustnej m.in. pacjentom narażonym na paradontozę i z innymi problemami periodontologicznymi, po zabiegach chirurgicznych (trudne ekstrakcje, kiretaże, implantacja) lub silnie narażonym na próchnicę.

Płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu

Jeśli lekarz dentysta zaleca wzbogacenie higieny jamy ustnej o płyn do płukania jamy ustnej na stałe, warto zakupić produkt bez alkoholu lub z małą ilością alkoholu. Stałe stosowanie preparatu z alkoholem może bowiem prowadzić do przesuszania się błony śluzowej, a w dalszej konsekwencji do tworzenia się ranek, pęknięć i innych uszkodzeń. Zamiast pomóc, nieodpowiednio stosowany płyn może niestety zaszkodzić.

płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu

Płyny do płukania jamy ustnej na nadwrażliwość zębów i dziąseł

W przypadku nadwrażliwości zębów na ciepłe i zimne pokarmy i napoje warto korzystać ze specjalistycznych past do zębów wrażliwych i odpowiednich płukanek. Płukanki mają wtedy w składzie m.in. aminofluorek, który tworzy ochronną warstwę na odsłoniętych szyjkach zębowych (będących najczęstszym powodem nadwrażliwości) lub fluorek potasu zakłócający przewodnictwo bodźców bólowych i przynoszący szybką ulgę w nadwrażliwości.

Płyny do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną

Lekarze dentyści często zalecają pacjentom z problemami periodontologicznymi (m.in. narażonym na paradontozę) stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Taki płyn powinno się wdrożyć do codziennej higieny jamy ustnej po konsultacji z lekarzem. Dostępne preparaty mają działanie wspomagające przy podrażnieniach i zaczerwienieniach dziąseł, krwawieniu dziąseł, są też często stosowane przy wspomaganiu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, periodontologiczych i implantacjach.

gum płyn do płukania jamy ustnej zdrowe dziąsła

Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci powinna koncentrować się przede wszystkim na poprawnym i regularnym szczotkowaniu (przy użyciu odpowiedniej pasty i szczoteczki – link). U dzieci starszych lekarz dentysta może dodatkowo zalecić nitkowanie lub używanie irygatora. W przypadku dzieci raczej nie trzeba stosować płynów do płukania jamy ustnej, chociaż takie płyny są dostępne w sklepach. Są one delikatniejsze niż płyny dla dorosłych, nie zawierają alkoholu, mają przyjemny zapach i ładny kolor.

W trosce o dokładne szczotkowanie zębów u dziecka można jednak skorzystać się z płynów wybarwiających płytkę nazębną. Pisaliśmy już o takich płukankach wybarwiających płytkę nazębną w poprzednich wpisach na blogu Arie Stomatologia. Stosowanie takiego płynu umożliwia dziecku zobaczenie, które miejsca musi najdokładniej szczotkować i jak długo powinna trwać wieczorna toaleta, żeby wszystkie zęby zostały poprawnie oczyszczone z płytki nazębnej.

Naturalne i ziołowe płukanki do jamy ustnej

Pacjenci często pytają o alternatywne, naturalne płukanki do jamy ustnej. Czy powinno się płukać jamę ustną wodą utlenioną, szałwią, olejem kokosowym, neem, aloesem lub solą morską? Mimo trendu powrotu do naturalnych metod leczenia, w przypadku jamy ustnej, zaleca się raczej stosowanie preparatów przebadanych i sprawdzonych. Nieodpowiednie proporcje w domowej roboty płukance lub zrezygnowanie ze szczotkowania na rzecz preparatów roślinnych, mogą mieć niestety przykre konsekwencje dla zdrowia. W aptekach dostępne również są płyny ziołowe i naturalne – jeśli pacjent nie chce stosować preparatów na bazie alkoholu, może skorzystać z bogatej oferty środków delikatniejszych i stworzonych z naturalnych produktów. Plusem takiego rozwiązania jest pewność, że proporcje w płukance są odpowiednio zachowane, że ma ona dobrą konsystencję i przebadane działanie.

Podsumowując, używanie płukanek do jamy ustnej to dobre uzupełnienie codziennej higieny. Nie może ono jednak zastąpić szczotkowania i nitkowania! Przed zakupem płynu do płukania jamy ustnej warto zapytać lekarza dentystę, jaki płyn najlepiej pomoże na problemy z jakimi boryka się dany pacjent. W ten sposób, poprzez wybranie odpowiedniej płukanki, można wspomóc walkę z próchnicą, nadwrażliwością, krwawiącymi dziąsłami lub innymi problemami w jamie ustnej.

Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? – część 2.

Czas pandemii zmusił wszystkich do pozostania w domach. Chociaż sprawiło to wiele niedogodności, warto pamiętać o jednym pozytywnym aspekcie tej sytuacji – możliwości spędzenia wartościowego czasu z najbliższymi. Może udało Wam się nauczyć Waszego szkraba czegoś nowego? Może dzięki wspólnej pracy nad lekcjami poprawiliście oceny? Odkryliście wspólną pasję? Jeśli tak, to świetnie! Zachęcamy Was teraz do wykorzystania tego potencjału oraz otrzymanego czasu na kolejny projekt. Zadbajcie razem o zęby całej rodziny! Zwykle wystarczy wypracować kilka nawyków, aby zęby były zdrowsze, a wizyty u stomatologa mogły wiązać się jedynie z rutynowym przeglądem i nagrodą, a nie z leczeniem bolącego ząbka. Zdrowsze zęby u  dziecka? Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby?

Część pierwsza tekstu:
Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? – część 1.
Część druga:

4. Ograniczenie słodyczy.

Zdrowsze zęby u dziecka – jakie nawyki warto wyrobić u malucha? Oczywiście starać się unikać w diecie dziecka cukrów. O tym jak duże znaczenie ma spożywanie słodkich pokarmów i napojów na zęby przestrzegaliśmy już wielokrotnie m.in. w tekście: „Czym karmić dziecko, żeby miało zdrowe zęby? Wpływ diety na zdrowie zębów dzieci.” Spożywanie produktów bogatych w cukry proste (tj. glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza) sprzyja rozwojowi próchnicy i jest to potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Na jakie produkty powinno się przede wszystkim uważać? Najgorsze są te produkty spożywcze, które kleją się do zębów i dłużej utrzymują się na ich powierzchni (np. chrupki, cukierki typu toffie), bo bakterie próchnicotwórcze mają więcej czasu na działanie. Trzeba jednak uważać też na takie łakocie jak: słodkie bułki i pączki, ciasteczka, ciasta, batony, masło orzechowe i czekoladowe, cukierki, chrupki ziemniaczane, chipsy i kolorowe napoje gazowane, soki owocowe, słodkie płatki śniadaniowe itd..

Oczywiście trudno jest zupełnie wykluczyć z diety dziecka wszystkie wyżej wymienione produkty. Nie zakazujemy ich spożywania, ale na pewno nie powinny być one częścią codziennego menu, a jedynie dodatkiem jedzonym przez malucha w odpowiednich ilościach. Trzeba też zadać o odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka po zjedzeniu „deserku”. Jeśli to możliwe około pół godziny po posiłku powinno się umyć dziecku zęby. W higienie jamy ustnej w ciągu dnia, gdy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów, może także pomóc bezcukrowa guma do żucia.

5. Wprowadzenie do diety dziecka produktów wpływających na wzmocnienie kości i zębów.

Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby? – część 1.

Czas pandemii zmusił wszystkich do pozostania w domach. Chociaż sprawiło to wiele niedogodności, warto pamiętać o jednym pozytywnym aspekcie tej sytuacji – możliwości spędzenia wartościowego czasu z najbliższymi. Może udało Wam się nauczyć Waszego szkraba czegoś nowego? Może dzięki wspólnej pracy nad lekcjami poprawiliście oceny? Odkryliście wspólną pasję? Jeśli tak, to świetnie! Zachęcamy Was teraz do wykorzystania tego potencjału oraz otrzymanego czasu na kolejny projekt. Zadbajcie razem o zęby całej rodziny! Zwykle wystarczy wypracować kilka nawyków, aby zęby były zdrowsze, a wizyty u stomatologa mogły wiązać się jedynie z rutynowym przeglądem i nagrodą, a nie z leczeniem bolącego ząbka. Zdrowsze zęby dziecka? Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby?

Zdrowsze zęby dziecka? Jakie nawyki warto wyrobić u dziecka, aby miało zdrowsze zęby?

1. Regularne szczotkowanie zębów odpowiednią techniką i dobrze dobraną szczoteczką i pastą do zębów.

Podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej jest jej poprawna higiena. Powinniśmy nauczyć dziecko, że bez względu na okoliczności trzeba minimum dwa razy dziennie, rano po przebudzeniu i na wieczór tuż przed spaniem, umyć zęby. Nawyk ten powinien być kształtowany już od najmłodszych lat, bo o zęby mleczne trzeba dbać tak samo dobrze, jak o zęby stałe. Szczotkowanie powinno trwać około 2 minuty, a dziecko musi dotrzeć szczoteczką do wszystkich powierzchni zębów, również tych z tyłu. Jeśli maluch ma z tym problemy, warto wspomóc go w codziennej toalecie jamy ustnej, póki nie wyrobi wystarczającej sprawności, by móc poprawnie szczotkować zęby samodzielnie. W przypadku dzieci, które same szczotkują zęby, można włączać budzik odmierzający 2 minuty lub zamienić szczotkowanie w zabawę używając preparatów wybarwiających na kolorowo płytkę nazębną. Maluch musi wtedy myć zęby tak długo, aż nie usunie kolorowego zabarwienia ze szkliwa.

Ważny jest dobór szczoteczki, nie może być ona za twarda, a jej główka za duża, bo szczotkowanie zębów będzie sprawiało dziecku ból i dyskomfort. Kupując szczoteczkę warto kierować się informacjami na jej opakowaniu i wybrać model odpowiedni dla wieku dziecka. Tak samo należy dbać o dobór pasty do zębów. Na szczęście wybór past dla najmłodszych jest coraz większy, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem najlepszych właściwości przy jednoczesnym dobrym smaku pasty. Mycie zębów to powinna być dla malucha przyjemność, tylko wtedy nawyk szczotkowania nie będzie przykrym obowiązkiem, ale zwykłą, regularną czynnością.

2. Nie podjadanie w nocy.

12 maja – Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Jak dbać o zdrowie dziąseł? Dlaczego warto to robić?

Co roku 12 maja obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Warto wykorzystać taką okazję, aby przypomnieć dlaczego zdrowie jamy ustnej, zębów i dziąseł jest tak ważne dla ogólnej kondycji naszego organizmu. Liczne, rokrocznie przeprowadzane badania wykazują jasne powiązania między chorobami przyzębia, a powikłaniami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, reumatoidalnym zapaleniem stawów, a nawet chorobą Alzheimera. Co więcej choroby przyzębia zwiększają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i zawału ponad 2,5 krotnie (szczególnie u Pacjentów 60+) i dwukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu o etiologii zatorowej lub zakrzepowej.* Jak widać, choroby dziąseł, ale też generalnie choroby jamy ustnej, stwarzają zagrożenie dla zdrowia ogólnego i mają wpływ na kondycję całego organizmu. Jak dbać o zdrowie dziąseł? Dlaczego warto to robić?

Dlaczego warto dbać o zdrowie dziąseł?

Choroby przyzębia nie są rzadką chorobą. Przewlekłe stany zapalne przyzębia (m.in. zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, perimplantitis) dotykają około 80% osób w wieku 35+.*

gay porno zenci pornosu
Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Tak, zgadzam się.
x
pornotürk pornoporno filmtürk porno
türk pornosikişpornoporno
bedava pornosex izlelezbiyen pornoolgun pornorus pornoporno
xnxxhamsterpornobonjour