Arie Stomatologia  — (42) 307 06 00  — biuro@arie-stomatologia.pl — Pienista 41G lok. 17 — 94-109 Łódź — woj. łódzkie — NIP: 7272783646

Stomatologia

Ból zęba w święta – jak sobie z nim poradzić? Pilna wizyta u dentysty w Święta?

Ból zęba w święta – jak sobie z nim poradzić? Pilna wizyta u dentysty w Święta?

Często Pacjenci skarżą się, że ząb „odzywa się” w najmniej dogodnym momencie – na urlopie albo w trakcie świąt. Niestety tego, kiedy zaawansowana próchnica zacznie boleć nie da się przewidzieć. Tak jak pisaliśmy w tekście „Ból zęba. Nasz wróg czy sprzymierzeniec?” próchnica początkowo nie boli. Ból pojawia się przede wszystkim, gdy próchnica pogłębia się i drążąc głęboko przez szkliwo i zębinę, drażni miazgę inicjując jej stan zapalny. Bólu zęba nigdy nie wolno zlekceważyć! Świadczy on bowiem o tym, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Gdy ząb zacznie chociaż „ćmić” koniecznie trzeba wybrać się na konsultację do lekarza dentysty, który zlokalizuje źródło i powód bólu i podejmie odpowiednie kroki w celu jego zminimalizowania/ wyeliminowania. Czy w przypadku bólu zęba niezbędna jest pilna wizyta u dentysty w Święta? Tak, do lekarza dentysty trzeba się wybrać tak szybko jak to możliwe.

Jakie mogą być przyczyny bólu zęba?

Najczęstszym powodem bólu zęba jest rozprzestrzeniająca się, nieleczona próchnica, która drążąc przez szkliwo i zębinę inicjuje stan zapalny miazgi zęba. Inne przyczyny bólu zęba to m.in.:

 • wypadnięcie wypełnienia,
 • zmiany spowodowane przeciążeniem zęba,
 • zapalenie związane ze złym stanem dziąseł,
 • obecność zębów zatrzymanych (najczęściej zębów mądrości),
 • nieszczelność wypełnień,
 • nadwrażliwość związana z obnażeniem szyjek zębowych,
 • owrzodzenia dziąseł,
 • ropień dziąsła,
 • złamanie lub pęknięcie zęba,
 • zmiany w tkankach okołowierzchołkowych,
 • odsłonięte szyjki zębowe,

ale powodów bólu może być jeszcze więcej.

Dlaczego powinno się wybielać zęby w gabinecie stomatologicznym?

Dlaczego powinno się wybielać zęby w gabinecie stomatologicznym? Na czym polega wybielanie zębów u dentysty Łódź? – odpowiada lek.dent. Magda Tyrka z gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi.

Wybielanie zębów u dentysty Łódź

„Każda osoba chcąca wybielać zęby powinna skonsultować to z lekarzem dentystą. Lekarz stomatolog po przeglądzie zębów, ocenia czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu i pomaga wybrać najlepszą dla Pacjenta metodę wybielania. Przeciwwskazania do wybielania to m.in. ciąża i karmienie piersią, niewyleczona próchnica, nieszczelne wypełnienia, problemy periodontologiczne, przyjmowanie pewnych leków fotoaktywnych (przy wybielaniu lampą z UV) i niektóre choroby. Wykonanie zabiegu na nieprzygotowanych zębach lub lekceważąc przeciwwskazania zdrowotne (co ma często miejsce, gdy Pacjent decyduje się na domowe metody wybielania – nie preparatami profesjonalnymi, ale np. ogólnodostępnymi środkami spożywczymi), może nieść za sobą wiele poważnych powikań – zarówno dla zębów jak i całego organizmu Pacjenta.

Jak uniknąć powikłań podczas wybielania zębów? – wybielanie zębów u dentysty Łódź

Należą do nich np. nasilona nadwrażliwość zębów podczas i po wybielaniu; ból zębów; nieodwracalne zmiany grubości szkliwa i jego pęknięcia na skutek używania domowej roboty mieszanek o właściwościach ściernych; zapalenie miazgi, gdy chemiczny preparat do wybielania dostanie się w głąb zęba i inne problemy ogólnoustrojowe. Pacjent może też być niezadowolony z efektu wybielania domowego jeśli ma zęby martwe, których wybielanie wymaga specjalistycznego cyklu zabiegów, przebarwienia na zębach (mogą być zamaskowane w gabinecie stomatologicznym za pomocą infiltranta ICON, wybielanie niejednokrotnie jedynie uwidacznia przebarwienia), liczne wypełnienia czy sztuczne korony i licówki, które się nie wybielają. Dlatego tak ważne jest by zabieg przeprowadzić pod kontrolą lekarza stomatologa, który przeprowadzi odpowiedni wywiad i diagnostykę, a nie samodzielnie.”

wybielanie zębów u dentysty Łódź

wybielanie zębów u dentysty Łódź

Czy u stomatologa można wykonać lifting twarzy? Arie Stomatologia Łódź

Ostatnimi czasy coraz modniejsze stają się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Chcemy być młodzi i piękni, a to przede wszystkim na naszej twarzy widać oznaki starzenia się. Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, niejednokrotnie zmarszczki, zapadające się policzki i zaburzenia w proporcjach twarzy spowodowane są złą kondycją jamy ustnej.  Najlepiej wtedy o pomoc poprosić swojego lekarza dentystę. Czy u stomatologa można wykonać lifting twarzy? Stomatolog lifting twarzy? Tak! O zabiegach stomatologicznych zmieniających rysy twarzy odpowiada lek.dent. Magda Tyrka z gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi.

Stomatolog lifting twarzy w Łodzi

„Chociaż lekarz dentysta podczas leczenia stomatologicznego nie wykonuje zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, to efekty jego pracy często zupełnie odmieniają rysy twarzy Pacjenta. Dzieje się tak, m.in. gdy Pacjent decyduje się na uzupełnienie braków zębowych. Luki w uzębieniu powodują bowiem zaburzenia proporcji twarzy, głębokie zmarszczki,zapadanie się mięśni policzków i warg, a co za tym idzie smutny i starczy wygląd. Odpowiednio przeprowadzone leczenie implantologiczne lub protetyczne np. dobrze dobrana proteza, potrafią zupełnie zmienić wygląd Pacjenta, bo twarz staje się „pełniejsza”, wygładzają się zmarszczki, a na dodatek Pacjent odzyskuje pewność siebie i chęć do uśmiechu, co dodatkowo wpływa na jego postrzeganie przez otoczenie.

Zabiegi estetyczne i wybielanie zębów w Łodzi

Oczywiście w gabinecie stomatologicznym można wykonać także inne zabiegi estetyczne takie jak wybielanie zębów czy korektę kształtu i koloru przednich zębów za pomocą licówek porcelanowych (również licówek non-prep bez szlifowania zębów). Chociaż nie zmieniają one rysów twarzy, to niejednokrotnie diametralnie odmieniają wygląd Pacjenta, który po zabiegu chętniej i szerzej się uśmiecha. A jak wiadomo szczery uśmiech zmienia oblicze człowieka, bo śmieją się wtedy nie tylko usta, ale cała twarz.

Stomatolog lifting twarzy – kiedy iść do dentysty zamiast do gabinetu medycyny estetycznej?

Jeśli, więc wykonywane zabiegi medycyny estetycznej nie przynoszą satysfakcjonujących efektów warto wybrać się do lekarza dentysty w celu sprawdzenia czy problem nie leży po stronie braków zębowych i czy liftingu twarzy nie powinno się wykonać tym razem na fotelu stomatologicznym.”

stomatolog lifting twarzy łódź

stomatolog lifting twarzy łódź

Ból nie musi oznaczać, że zęba trzeba usunąć. Czym jest leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne Łódź

Czym jest leczenie endodontyczne Łódź? – odpowiada lek.dent. Magda Tyrka z gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi.

W kwestii leczenia zębów najważniejsza jest profilaktyka i leczenie zachowawcze mające na celu zapobieganie głębokim ubytkom próchnicowym prowadzącym do zapalenia miazgi i silnego bólu, a w przypadku nie podjęcia żadnych działań nawet do konieczności usunięcia zęba. Usunięcie zęba to zawsze ostateczność. Zwykle istnieje jeszcze możliwość uratowania zęba podejmując jego leczenie endodontyczne – inaczej nazywane kanałowym.

Leczenie endodontyczne Łódź. Czy to to samo co leczenie kanałowe? Na czym polega leczenie endodontyczne Łódź?

Tak, leczenie endodontyczne to to samo co leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe zalecane jest w przypadku zapaleń i zakażeń miazgi zęba spowodowanych m.in. głęboką próchnicą, wielokrotnymi zabiegami wykonywanymi na zębie oraz zmianami okołowierzchołkowymi w kości. Leczenie polega na otwarciu komory zęba i odpowiednim opracowaniu jej ścian, usunięciu chorej miazgi, a następnie mechaniczno-chemicznym opracowaniu kanałów. Podczas zabiegu lekarz wspomaga się m.in. mikroskopem, endometrem, precezyjnymi narzędziami kanałowymi i kontrolą radiologiczną. Po opracowaniu i szczelnym wypelnieniu kanałów ząb zostaje odbudowany.”

Leczenie enododontyczne Łódź. Czy warto leczyć zęby kanałowo?

Dzięki leczeniu endodontycznemu ząb otrzymuje drugie życie. Warto leczyć zęby kanałowo, a nie od razu decydować się na ich usunięcie. Żadna, nawet najlepsza, praca protetyczna ani implant pod kątem funkcjonalności, nie zastąpi naturalnego zęba. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe zazwyczaj kończy się powodzeniem i większości przypadków poprawnie przeleczone endodontycznie zęby służą Pacjentom przez długie lata.”

Leczenie endodontyczne Łódź – nasz tekst w Dzienniku Łódzkim.

leczenie endodontyczne Łódź

leczenie endodontyczne Łódź

Czy można leczyć zęby będąc w ciąży? Arie Stomatologia Łódź

Dentysta w ciąży Łódź

Ciąża nie jest czasem sprzyjającym inwazyjnym zabiegom stomatologicznym, ale jeśli zachodzi taka konieczność muszą zostać one wykonane. Wizyta u stomatologa niesie ulgę w bólu, pozwala uniknąć pogłębienia się problemu i zapobiega rozprzestrzenieniu się bakterii organizmie i ich dotarciu do płodu. Stany zapalne jamy ustnej u kobiety w ciąży, choroby przyzębia i ubytki próchnicowe mogą wpływać na zdrowie nie tylko mamy, ale i dziecka.

Dentysta w ciąży Łódź – kiedy najlepiej zadbać o zęby?

Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest zadbanie o zęby jeszcze przed ciążą. Warto wybrać się do lekarza dentysty, wykonać zdjęcie panoramiczne zębów, wyleczyć ubytki próchnicowe, choroby dziąseł i usunąć zęby zakwalifikowane do ekstrakcji. Później najbezpieczniejszym czasem na leczenie stomatologiczne jest II trymestr ciąży, ale jeśli w innym okresie coś niepokoi Pacjentkę to nie warto zwlekać z wizytą u dentysty. Kontrolę można wykonać na każdym etapie ciąży.

Leczenie stomatologiczne w ciąży.

Należy pamiętać, że próchnica nie zawsze boli. W czasie całej ciąży leczenie uznane za lekarza dentystę za niezbędne jest przeprowadzane z uwzględnieniem stanu Pacjentki. Lekarz zawsze stara się wykonać zabiegi w sposób minimalizujący ryzyko dla zdrowia dziecka.

Co dzieje się z zębami w ciąży? – odpowiada dentysta w ciąży Łódź

Warto również zauważyć, że w trakcie ciąży wzrasta poziom niektórych hormonów we krwi, co może powodować rozpulchnienie i tkliwość dziąseł, prowadzić do stomatopatii protetycznych, kłopotów z przyzębiem i zwiększać podatność na rozwój próchnicy. Z tymi problemami również warto zgłosić się do lekarza dentysty.

Czy można leczyć zęby będąc w ciąży? Dentysta w ciąży Łódź – artykuł Dziennik Łódzki

Proteza nie musi być niewygodna – specjalista protetyki Łódź.

„Proteza wcale nie musi być niewygodna!” – mówi specjalista protetyki Łódź.

Proteza jest najpopularniejszym rozwiązaniem protetycznym wykorzystywanym u Pacjentów o licznych brakach zębowych. Rozmawiając o protezach trzeba podkreślić, że zawsze najważniejsza jest profilaktyka i leczenie zębów mające na celu zapobieganie konieczności ich usuwania – przypomina specjalista protetyki Łódź. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji kiedy Pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, traci zęby, trzeba zadbać o odpowiednie uzupełnienie luk. Jak można uzupełnić braki zębowe i dlaczego należy to zrobić? -> http://arie-stomatologia.pl/jak-mozna-uzupelnic-braki-zebowe/

Proteza szkieletowa, proteza częściowa z akrylu, proteza acetylowa, proteza nylonowa – specjalista protetyki Łódź

Proteza nieprawidłowo kojarzy się Pacjentom z niewygodnym, nieestetycznym i wypadającym uzupełnieniem zębów tzw. „sztuczną szczęką”. Wraz z rozwojem stomatologii zmieniły się techniki i materiały z których wykonuje się prace protetyczne, dzięki czemu istnieje możliwość zaproponowania Pacjentowi zmiany starej, ciężkiej protezy na rozwiązanie o wiele bardziej wygodne, lżejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Poza popularną ruchomą protezą częściową z akrylu i protezą szkieletową istnieje obecnie możliwość wykonania estetycznych protez acetylowych i nylonowych. Protezy te są cieńsze, lżejsze, elastyczne, ale jednocześnie wytrzymałe. Nie ma również konieczności mocowania protez częściowych akrylowych na nieestetycznych metalowych klamrach – technik może zastosować np. zatrzaski lub może dopasować klamry w protezie nylonowej do koloru dziąsła lub acetylowej do koloru zębów. Warto zastanowić się jakie mają Państwo oczekiwania wobec protezy i razem z lekarzem dentystą korzystając z alternatywnych metod, ustalić rozwiązanie łączące estetykę z funkcjonalnością.

Specjalista protetyki Łódź - proteza - Obraz ze strony: https://bit.ly/2OuJsxa

Specjalista protetyki Łódź – proteza – Obraz ze strony: https://bit.ly/2OuJsxa

Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą? – stomatolog Retkinia

Jak poradzić sobie z lękiem przed dentystą? – stomatolog Retkinia

odpowiada stomatolog Retkinia – lek.dent. Magda Tyrka z gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi. „Wielu Pacjentów zgłaszających się do naszego gabinetu sygnalizuje, że boi się wizyty. Taki lęk, w niektórych przypadkach zwany dentofobią, może mieć wiele przyczyn np. złe doświadczenia z dzieciństwa lub wcześniejszego leczenia, obawa o stan zębów lub o koszty zabiegów. Stomatolog Retkinia zaleca Pacjentom, by zastanowili się co dokładnie powoduje ich lęk. Może są to odgłosy w gabinecie, niemożność wstania z fotela albo brak wiedzy o tym co w danym momencie robi lekarz? Poinformowanie o tym dentysty pozwala wiele czynników lęku zminimalizować np. włączając w gabinecie muzykę, umawiając się z lekarzem na sygnał alarmowy czy koncentrując uwagę na piłeczce antystresowej.

Pacjentom często pomaga też obecność w poczekalni bliskiej osoby i stosowanie technik relaksacyjnych np. treningu autogennego Schultza czy treningu relaksacji Jacobsona. Jeśli Pacjent wie, że cierpi na dentofobię warto też najpierw umówić się na konsultację, nie od razu na leczenie. Czasem już szczera rozmowa z sympatyczną Panią dentystką, obejrzenie nowoczesnego sprzętu na którym pracuje i poznanie atmosfery w gabinecie pozwalają Pacjentowi na odstresowanie się i poddanie leczeniu na drugiej wizycie w placówce. Tak samo warto zachowywać się w przypadku dzieci. Niech ich pierwszy kontakt z dentystą będzie wizytą adaptacyjną polegającą na zabawie na fotelu, oglądaniu i myciu ząbków. Dzięki takiemu początkowi dziecko nie będzie kojarzyło dentysty z bólem, ale z miejscem przyjaznym, skąd grzeczni Pacjenci zawsze wychodzą z nagrodą.

Inne teksty na temat dentofobii i radzenia sobie z lękiem przed dentystą – stomatolog Retkinia radzi:

Co to jest irygator? Odpowiada dentysta Łódź.

W walce o zdrowy i piękny uśmiech kluczowa jest profilaktyka, a co za tym idzie poprawna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. Zdarza się, że dentysta podczas wizyty kontrolnej zaleca, poza codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, zakup irygatora. Co to jest irygator stomatologiczny? Kto powinien go stosować? Jak używać irygatora? – odpowiada dentysta Łódź.

Co to jest irygator stomatologiczny?

Irygator stomatologiczny to urządzenie elektryczne służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną, ale zamiast główki ma wbudowaną małą dyszę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Z dyszy urządzenie uwalnia strumień wody pod wysokim ciśnieniem, który pozwala usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Irygator jest urządzeniem uzupełniającym codzienną higienę jamy ustnej, której podstawą jest szczotkowanie zębów szczoteczką manualną, elektryczną lub soniczną. Pisaliśmy o nich tutaj: http://arie-stomatologia.pl/szczoteczka-do-zebow/ i tutaj http://arie-stomatologia.pl/mycie-zebow-szczoteczkami-elektronicznymi-roznica-miedzy-szczoteczka-elektryczna-a-soniczna/ Dentysta Łódź zwraca uwagę, że irygator nie zastępuje szczoteczki, zastępuje nić dentystyczną.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Codzienna higiena jamy ustnej nie jest pełna bez odpowiedniego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – przypomina dentysta Łódź. Resztki pokarmowe, które pozostają w przestrzeniach międzyzębowych są znakomitą pożywką dla bakterii, które wpływają szkodliwie na stan szkliwa oraz prowadzą do rozwoju próchnicy. Są trzy metody na wyeliminowanie tych bakterii, które znajdują się głęboko między zębami i poniżej linii dziąseł, a których usunięcie tradycyjną szczoteczką po prostu nie jest możliwe. Większości pacjentów używa do tego celu nici dentystycznych. Osobom z większymi problemami dentysta Łódź zaleca stosowanie specjalnych szczoteczek przypominających kształtem szczoteczki do butelek. Rozwiązania te nie sprawdzają się jednak u wszystkich pacjentów. Wtedy warto zainwestować w trzecią metodę – właśnie w irygator stomatologiczny.

Irygator dentysta Łódź Obraz se strony: https://www.philips.pl/c-p/HX8211_02/sonicare-airfloss-ladowany-irygator

Irygator dentysta Łódź Obraz se strony: https://www.philips.pl/c-p/HX8211_02/sonicare-airfloss-ladowany-irygator

Kto powienien używać irygatora?

Leczenie implantologiczne w Łodzi – dlaczego warto w nie zainwestować?

Leczenie implantologiczne w Łodzi – dlaczego warto w nie zainwestować?

odpowiada lek.dent. Magda Tyrka z gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi. „Leczenie implantologiczne w Łodzi jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem uzupełniania braków zębowych u większości Pacjentów. Implanty funkcjonują w stomatologii od ponad 50 lat i są obecnie bardzo zaawansowane technologicznie. Śruba tytanowa pełniąca funkcję korzenia jest bardzo wytrzymała i zapewnia stabilność dla umocowanej na niej korony. Korona natomiast może zostać dopasowana do koloru i kształtu pozostałych zębów Pacjenta, zapewniając pożądany efekt wizualny. Wszczepienie implantu nie wymaga też ingerencji w zęby sąsiadujące, a użytkowanie nie jest kłopotliwe ze względu na brak elementów ruchomych. Implant jest oczywiście tylko jednym z rozwiązań uzupełnienia braków zębowych, inne to m.in. mosty czy protezy. Dlaczego trzeba uzupełniać luki w uzębieniu? Nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Należą do nich m.in. zanik kości w miejscu po ekstrakcji zęba; przesuwanie się zębów; wysuwanie się ze szczęki zębów przeciwstawnych co może doprowadzić do utraty innego, zdrowego zęba; obniżenie zwarcia; przeciążenia zębów otaczających lukę, niekiedy powstawanie ubytków klinowych; zaburzona praca stawów skroniowo-żuchwowych prowadząca do bólu szczęki, głowy i karku; zapadanie się mięśni policzków i warg i powstawanie zmarszczek; zaburzenie proporcji twarzy – starczy wygląd. Konsultacja z lekarzem dentystą pozwala wybrać najlepszą metodę uzupełnienia braków zębowych pod względem zdrowotnym i estetycznym.”

Leczenie implantologiczne w Łodzi - implanty Osstem Żródło zdjęcia: http://www.osstem.pl/

Leczenie implantologiczne w Łodzi – implanty Osstem Żródło zdjęcia: http://www.osstem.pl/

Leczenie implantologiczne w Łodzi – Arie Stomatologia Retkinia.

Kontakt w sprawie umówienia konsultacji u chirurga twarzowo-szczękowego przed leczeniem: 884-053-111 / rejestracja@arie-stomatologia.pl

Krótka historia pasty do zębów – Dentysta Łódź Retkinia

Opowiadaliśmy już Państwu o szczoteczce do zębówTUTAJ. Teraz chcielibyśmy przybliżyć historię drugiego niezbędnika w codziennej higienie jamy ustnej – pasty do zębów. Pasta pomaga usunąć płytkę nazębną, przywrócić właściwe pH w jamie ustnej, odświeżyć oddech i chroni zęby przed postępem próchnicy. Chociaż pasta w formie jaką znamy dziś dostępna jest na rynku od niedawna, to idea mycia zębów pastą sięga czasów starożytnych. Dentysta Łódź Retkinia opowiada o higienie jamy ustnej kiedyś i dziś oraz o paście do zębów:

Dentysta Łódź Retkinia – Pierwsze pasty do zębów

Z problemami w jamie ustnej ludzkość boryka się od kilkunastu tysięcy lat. Badacze zakładają, że stan zębów ludzi zaczął się pogarszać już około 9 tysięcy lat p.n.e., gdy narodziło się rolnictwo. Rozpoczęto wtedy produkcję mąki, która zawiera w sobie skrobię – wielocukier, mający ogromny wpływ na jakość uzębienia ówczesnych ludzi. Konieczność zadbania o zęby zrozumieli więc już starożytni Egipcjanie około 4 tys. lat temu. Podobno, oprócz używanych do higieny jamy ustnej gałązek, wykałaczek, nici lnianych, piór ptasich i ości ryb, wymyślili również pierwszą pastę do zębów. Był to sproszkowany pumeks wymieszany z liśćmi mięty i octem. W ty samym czasie starożytni Rzymianie dbali o jamę ustną innymi sposobami. Pasty do zębów i płukanki do ust przez nich stosowane wytwarzane były z ludzkiego moczu. W takiej miksturze znajdował się amoniak, który ma właściwości czyszczące.

Dentysta Łódź Retkinia – Epidemia próchnicy.

Do epidemii próchnicy doszło pod koniec XVIII wieku. Wtedy to ze względu na pojawienie się mechanicznych, szybkobrotowych żaren, produkcja mąki stała się szybsza i tańsza, a produkt ten spowszechniał i stał się ogólnie dostępny. Niestety nie był to okres w dziejach historii słynący z wyjątkowej higieny osobistej. Stan uzębienia ludzkości był wtedy w tragicznym stanie. Powszechne używanie past i szczoteczek do zębów stało się popularne dopiero w kolejnym wieku.

Dentysta Łódź Retkinia – Współczesna historia pasty do zębów.

Dopiero XIX wiek przyniósł poprawę higieny wśród ludności bardziej rozwiniętych miejsc na świecie m.in. krajów Europy. Używanie szczoteczki do zębów i past tworzonych na bazie kredy i soli stało się popularne, a z czasem wręcz modne. W 1896 w USA wyprodukowano pierwszą pastę o konsystencji podobnej do tej którą znamy dzisiaj.

Dentysta Łódź Retkinia – Obecny wybór past do zębów.

Obecnie na rynku dostępna jest ogromna liczba różnorodnych produktów do higieny jamy ustnej. Szczoteczki, pasty do zębów, nici dentystyczne, płukanki, produkty wybielające i wiele innych. Wybór pasty do zębów może być związany nie tylko dostępnością, ale też dopasowaniem do odpowiedniej potrzeby, ceną czy po prostu preferencją smakową/zapachową. Producenci prześcigają się bowiem z artykułami kierowanymi do osób o zębach silnie narażonych na rozwój próchnicy, przebarwionych, nadwrażliwych oraz do osób z problemami dziąseł i przyzębia, problemami z nieświeżym oddechem czy ceniących sobie produkty naturalne. Inne są również pasty dla osób dorosłych, a inne dla dzieci i młodzieży. Dentysta Łódź Retkinia przypomina, że pasta do zębów jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej i powinna zostać odpowiednio dobrana do potrzeb kupującej i używającej ją osoby.

gay porno rus pornosu türkçe porno travesti porno zenci pornosu
Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Tak, zgadzam się.
x