Jak dbać o protezę zębową? Specjalista protetyki stomatologicznej Łódź.

Proteza zębowa jest bardzo dobrą metodą uzupełnienia licznych braków zębowych. Współczesne protezy to nie są już ciężkie i niewygodne „sztuczne szczęki”, ale dopasowane do potrzeb Pacjenta, estetyczne i komfortowe wypełnienia luk w jamie ustnej. Niektórzy Pacjenci boją się podjąć decyzji o wykonaniu protezy ze względu na niewiedzę jak będą z nią funkcjonować i o nią dbać. Martwią się, że proteza będzie bardzo widoczna, trudna w utrzymaniu lub że będzie wypadać podczas rozmowy czy jedzenia. Są to niepotrzebne zmartwienia. Dobrze wykonana proteza (np. acronowa, acetylowa lub szkieletowa) dobrze wygląda, jest lekka, wygodna i nie zmniejsza  komfortu życia Pacjenta, a wręcz znacznie go poprawia. Ważne jest jedynie, aby odpowiednio dbać o protezę, tak, aby dobrze spełniała swoje funkcje jak najdłużej. Jak dbać o protezę zębową?

Proteza zębowa – to trzeba wiedzieć!

Ważne, by pamiętać, że o protezę zębową również trzeba dbać, tak jak dba się o swoje zęby. Konieczne jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i czystości protezy. Zapewni to: ograniczenie stanów zapalnych w jamie ustnej, zdrowe dziąsła, brak problemów z przykrym zapachem z jamy ustnej, ładniejszy uśmiech (bez przebarwień na protezie), lepsze dopasowanie protezy (drobinki jedzenia nie będą obcierały śluzówki).

Uwaga! Brak odpowiedniej higieny może doprowadzić m.in. do: nawracających stanów zapalnych w jamie ustnej, powstawania owrzodzeń, pogarszania się kondycji dziąseł, a także (w przypadku protez częściowych) pogarszania się stanu zębów stałych pozostałych w jamie ustnej.

Jak dbać o protezę zębową? Radzi specjalista protetyki stomatologicznej Łódź.

– Protezę zębową powinno się codziennie zdejmować na noc, tak aby błona śluzowa w jamie ustnej mogła „odpocząć” od ucisku.

Do czyszczenia protez dostępne są różnorodne środki m.in. tabletki (np. Corega Tabs, Prokudent, Protefix), pasty do protez (Corega, Protefix, Blend-a-dent), proszek do czyszczenia (Protefix).

– Inne przydatne produkty to: specjalna szczoteczka czyszcząca do protez (np. Oral B, Protefix, Curaprox, Prokudent, Jordan itd.), o miękkim włosiu, które nie rysuje powierzchni protezy i z dwoma główkami – do czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej części protezy, ułatwiającymi dotarcie do różnych jej przestrzeni.

Jak używać tabletek do czyszczenia protezy?

– Protezę po zdjęciu należy lekko oczyścić suchą, miękką szczoteczką i włożyć do szklanki z ciepłą (nie gorącą) wodą z rozpuszczoną tabletką. Proteza powinna być całkowicie zanurzona w roztworze.

– Protezę pozostawiamy w powstałym roztworze na około 3 minuty (lub dłużej/krócej – zgodnie z zaleceniami na opakowaniu wybranego produktu).

– Po tym czasie, wyjmujemy protezę ze szklanki i jeśli jest taka potrzeba ponownie czyścimy ją miękką szczoteczką.

– Następnie opłukujemy protezę pod bieżącą wodą.

– Roztwór ze szklanki wylewamy.

– Protezę trzymamy w suchym, wentylowanym pojemniku (najlepiej w odpowiednim pojemniku do protez z dziurkami).

Jak czyścić protezę pastą?

– Do czyszczenia protezy można stosować także pasty do protez. Protezę czyści się wtedy analogicznie do tradycyjnej metody szczotkowania zębów (przynajmniej przez 2 minuty), ale poza zębami należy wyszczotkować także resztę protezy (w szczególności wręcz elementy, które dotykają dziąseł).

– Należy pamiętać, że do czyszczenia protezy należy używać odpowiednich past, nie zwykłej pasty do zębów. Standardowa pasta zawiera bowiem m.in. składniki ścierające, które w przypadku naturalnych, zdrowych zębów mają pomóc w usuwaniu osadu nazębnego, ale często używane do protezy mogą zniszczyć lub porysować jej powierzchnię.

– Opłukujemy protezę pod bieżącą wodą.

– Po wyszczotkowaniu, protezę trzymamy w suchym, wentylowanym pojemniku (najlepiej w odpowiednim pojemniku do protez z dziurkami). Nie trzymamy całą noc protezy w szklance z wodą.

Jak czyścić protezę proszkiem?

Mycie protezy proszkiem jest bardzo podobne do tego przy użyciu tabletek do protezy.  Proszek (mniej więcej pół łyżeczki na szklankę) należy rozpuścić w ciepłej wodzie. Należy umieścić protezę zębową w roztworze na około 3 minuty. Następnie wyjąć protezę z roztworu, opłukać ją pod bieżącą wodą, delikatnie przeczyścić miękką szczoteczką. Przetrzymywać w pojemniku z dziurkami.

Jak dbać o protezę zębową? Dodatkowe zalecenia.

– Bardzo ważne jest to, aby protezę zębową czyścić regularnie, codziennie, tak jak codziennie szczotkuje się zęby. Jeśli jest taka możliwość protezę można także czyścić po posiłkach, jeśli nie, warto przepłukać ją pod ciepłą, bieżącą wodą.

– Podczas czyszczenia protezy warto do umywalki włożyć ręcznik, aby w razie wyślizgnięcia się protezy z ręki i jej upadku, praca protetyczna nie została uszkodzona.

Bardzo ważna jest nie tylko czystość protezy, ale i jamy ustnej. Przed założeniem protezy rano, należy wyczyścić delikatnie miękką szczoteczką dziąsła, język i pozostałe zdrowe zęby i wypłucz jamę ustną. Dzięki temu usunięta zostanie płytka bakteryjna, pobudzi się krążenie w dziąsłach i możliwe będzie utrzymanie na długo zdrowia dziąseł i pozostałych zębów.

 

Specjalista protetyki stomatologicznej Łódź – Arie Stomatologia.

Zapraszamy na konsultacje protetyczne dotyczące różnych typów protez do naszych specjalistów protetyki stomatologicznej: lek.dent. Agnieszki Antoszczuk i dr n.med. Rafała Nogala. Wizytę można umówić telefonicznie: 884-053-111.

Protetyka stomatologiczna Arie Stomatologia Łódź – https://arie-stomatologia.pl/protetyka/

Proteza nie musi być niewygodna. – https://arie-stomatologia.pl/2018/11/07/proteza-specjalista-protetyki-lodz/

Czy u stomatologa można wykonać lifting twarzy? – https://arie-stomatologia.pl/2018/11/30/stomatolog-lifting-twarzy/

Leave a reply