Jak dbać o mleczaki?

jak dbać o mleczakiDzięki licznym akcjom profilaktycznym w żłobkach i przedszkolach wzrasta świadomość społeczeństwa na temat konieczności dbania o zęby mleczne i wizyt kontrolnych u stomatologa. Popularne mleczaki, których wyrżnięcie okupione jest niezliczonymi  nieprzespanymi nocami, zarówno przez rodziców jak i maluchy, niestety szybko się psują i aż dziwne, że w sytuacji kiedy opiekunowie widząc pojawiającą się próchnicę nie uważają za konieczne ją leczyć. Na szczęście coraz więcej rodziców zadaje stomatologom w Łodzi pytanie „jak dbać o mleczaki”? Dlatego nasi dentyści gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi (Retkinia) odpowiadają…

Współczesna stomatologia (również gabinet stomatologiczny Arie w Łodzi) dysponuje szeregiem świetnych zabiegów skierowanych właśnie do najmłodszych. W większości są one bezbolesne, nie potrzebują skomplikowanych narzędzi, a ich wykonanie trwa parę minut.

Czym jest próchnica butelkowa?

Próchnica butelkowa jest zjawiskiem typowo związanym z zębami mlecznymi i zapewne większość z nas kiedyś takową widziało. Charakteryzuje się ona czarnym wyglądem przednich mleczaków górnych. Jak sama nazwa wskazuję przyczyną jej występowania jest jedzenie z butelki aczkolwiek szczególnie zwraca się uwagę na zasypianie z butelką wypełnioną mlekiem lub sokiem. Dodatkowo, poza brakiem mycia zębów przed snem, w nocy spada ilość wydzielanej śliny, więc samooczyszczanie jamy ustnej jest upośledzone. Próchnicę butelkową może również wywołać uspokajanie dziecka smoczkiem zamoczonym w słodkich napojach. Niekiedy obserwuje się próchnicę butelkową u dzieci, które są zbyt długo karmione piersią.

Jak dentysta dba o zęby dzieci? Jak dbać o mleczaki?

Wracając do profilaktyki i leczenia. Pierwszym z zabiegów, który można wykonać w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi, zanim jeszcze pojawią się czarne plamki jest fluoryzacja wykonywana przez dentystę. Obecnie najczęściej stosuję się lakiery fluorkowe, a wykonanie można porównać do malowania paznokci bezbarwnym lakierem. Lekarz dentysta jedynie osuszy zęby strumieniem powietrza, założy pod wargi ligninowe wałeczki w celu utrzymania suchości i specjalnym pędzelkiem z gotowym preparatem zabezpieczy bielutkie mleczaki.

Jeśli jednak nie uda się nam dopilnować i przyjdziemy do gabinetu z pociechą, która ma już próchnice, szczególnie tą butelkową stomatolog zaproponuje impregnację. Zaskoczeniem dla rodzica może być to, że zęby dziecka po tym zabiegu będą nadal ciemne a w zasadzie czarne, lecz zatrzymany będzie proces rozwijania się próchnicy, przenoszenia jej na sąsiednie zęby. Jest to niestety konieczne i spowodowane wytrącanym podczas zabiegu srebrem (działa bakteriobójczo). Procedura polega na smarowaniu zmienionych próchnicowo miejsc (najczęściej zębów przednich, których ze względu na rozległość próchnicy nie można leczyć standardowo) kuleczkami waty nasączonymi azotanem srebra oraz strącalnikiem np. glukozą. Zabieg, zwany inaczej lapisowaniem, należy powtórzyć w odstępach kilkudniowych do 5 razy.

Nie możemy również zapomnieć o zabezpieczeniu pierwszych stałych zębów, które mogą się pokazać już ok. 5 roku życia. Będą to najpewniej „szóstki” i ustawią się za ostatnim mleczakiem. Należy je poddać lakowaniu, a konkretniej zalakować bruzdy, które się w nich znajdują. Polega to na oczyszczeniu zęba oraz nałożeniu we wszystkie zagłębienia niewielkiej ilości materiału światłoutwardzalnego. Dzięki temu nie będą się tam odkładały resztki jedzenia, co mogłoby prowadzić do szybkiego popsucia młodego zęba.

Czym jest wizyta adaptacyjna?

Rozpoczęcie „przygody” dziecka w gabinecie stomatologicznym najlepiej jest zacząć od udania się, zaraz po pokazaniu się pierwszego mleczaka, na wizytę adaptacyjną. Na niej lekarz dentysta w gabinecie Arie Stomatologia w Łodzi naświetli rodzicowi plan profilaktyki pierwszych zębów i odpowie na pytanie jak dbać o mleczaki. Nie można także zapomnieć o regularnych wizytach kontrolnych co 6 miesięcy. Najmniejsze zmiany są niewidoczne dla oka najbardziej opiekuńczego rodzica, a może je dostrzec tylko specjalista czyli nasz ukochany dentysta.

Leave a reply