Dlaczego krwawią dziąsła? Choroby przyzębia.

Dentysta Retkinia Łódź odpowiada na pytania dotyczące chorób przyzębia.

Fakt, że piana niemal wszystkich past do zębów jest biała nie jest przypadkiem ani modą panującą wśród producentów. Zmiana zabarwienia piany podczas szczotkowania na kolor różowy lub czerwony jest ważnym czynnikiem diagnostycznym. Świadczy ona o krwawieniu w jamie ustnej, najczęściej z dziąseł. O takiej obserwacji zawsze należy poinformować lekarza stomatologa. Choroby przyzębia mogą mieć bowiem związek z różnymi, często nawet bardzo poważnymi, chorobami ogólnoustrojowymi. Nie każdy wie, że ze stomatologii rozwinęła się odrębna specjalizacja zajmująca się chorobami aparatu zawieszeniowego zęba oraz tkanek miękkich jamy ustnej – periodontologia. Co to są choroby przyzębia?

choroby dziąseł gum sunstar

Źródło zdjęcia: https://www.sunstargum.com/pl/zdrowie-dziasel/choroby-jamy-ustnej/choroby-dziasel.html

Periodontologia – dentysta Retkinia Łódź.

Paradoksalnie można powiedzieć, że na całe szczęście zdecydowanie najczęstszą przyczyną krwawienia z dziąseł jest nie do końca prawidłowa higiena. Bezpośredni wpływ bakterii płytki nazębnej oraz ich metabolitów może powodować stan zapalny, będący objawem obronnym związanym między innymi ze zwiększonym przepływem krwi. Więcej krwi oznacza więcej komórek obronnych takich jak limfocyty, monocyty czy granulocyty. Wśród nich niezwykle agresywne neutrofile, będące prawdziwym postrachem bakterii, ale również zwiększone rozpulchnienie tkanek, obrzęk, ból. Dziąsła stają się podane na urazy mechaniczne, na przykład przy szczotkowaniu. Mimo samych superlatyw dla naszego systemu odpornościowego stan taki nie jest bynajmniej pożądany. Długotrwałe działanie komórek obronnych, w wypadku ciągle nie poprawiającej się higieny powoduje, że ich wpływ staje się toksyczny również dla otoczenia zęba. Zostają niszczone włókna i komórki zapewniające utrzymanie się zębów w kości. W konsekwencji może prowadzić to do zwiększenia ich ruchomości lub nawet samoistnego wypadania – choroby, którą popularnie nazywa się parodontozą. W wypadku jej wystąpienia, konieczne jest profesjonalne oczyszczenie korzeni przeprowadzone przez lekarza stomatologa, niekiedy rozłożone na kilka wizyt. Czasami niezbędna jest ogólnoustrojowa antybiotykoterapia oraz zawsze, ale to zawsze, radykalna poprawa higieny związana ze ścisłą współpracą pacjenta.

Dentysta Retkinia Łódź radzi „Nigdy nie należy bagatelizować objawów takich jak krwawienie czy ból przy szczotkowaniu.”

Poza najczęstszymi bakteryjnymi chorobami dziąseł związanymi z płytką nazębną istnieje bardzo wiele czynników mogących powodować krwawienie i ból przy szczotkowaniu. Nigdy nie należy bagatelizować objawów i zawsze zgłaszać wszelkie wątpliwości do swojego lekarza stomatologa.

Białaczka w jamie ustnej.

Jedną z ciężkich chorób manifestującą się często ustach jest białaczka. Nie jest wcale rzadką sprawą, że to właśnie dentysta, nabierając podejrzeń po badaniu i wywiadzie, jako pierwszy kieruje na badania krwi i do hematologa. Wcześnie wykryta, daje duże szanse wyleczenia i normalnego życia. W jamie ustnej objawia się silnym przerostem dziąseł, krwawieniem, symptomami niewspółmiernymi do ilości płytki bakteryjnej. Często diagnozowana u dzieci i młodych osób.

Neutropenia i porfiria.

Również inne choroby krwi jak neutropenia czy porfiria mogą być widoczne najpierw w jamie ustnej. Przy jakichkolwiek wątpliwościach w takich sytuacjach lekarz stomatolog zawsze powinien zlecić badanie krwi.

Zmiany w układzie hormonalnym, a stan jamy ustnej.

Zmiany na dziąsłach mogą być związane także ze zmianami w układzie hormonalnym. Powszechne są zapalenia przyzębia u młodzieży w wieku pokwitania, skorelowane z dobrze znaną wszystkim „burzą hormonów”. Podobnie kobiety w ciąży i okresie karmienia narażone są na ryzyko patologii w jamie ustnej związanych ze wzmożoną pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego. Najpoważniej wyglądającą, uciążliwą ale w wypadku szybkiego podjęcia leczenia przez specjalistę stomatologa patologią jest guz ciążowy wcale nie rzadko występujący u kobiet w stanie błogosławionym. Tkanki jamy ustnej mogą również bardzo negatywnie reagować na przedłużający się intensywny stres.

Dentysta Retkinia Łódź wymienia co powoduje choroby przyzębia i dziąseł.

Niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym jak blokery kanałów wapniowych, substancje cytotoksyczne przepisywane w leczeniu nowotworów, wirusy całkiem niegroźne jak opryszczka, ospa, czy odra oraz te najgroźniejsze jak HIV czy WZW, wszystkie one mogą także powodować choroby dziąseł i przyzębia. Dlatego tak ważne są częste wizyty kontrolne u stomatologa i przede wszystkim uważne obserwowanie siebie aby móc zareagować i sięgnąć po specjalistyczną pomoc u swojego lekarza dentysty jak najwcześniej.

Leave a reply