Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Dentofobia u dzieci.

Pisaliśmy już o tym, że wielu Polaków boi się dentysty. (Czym jest dentofobia?) Zwykle jest to nieszkodliwy niepokój przed zabiegiem, ale zdarza się, że nieopanowany przeradza się w poważną fobię – dentofobię – uniemożliwiającą wręcz podjęcie leczenia w gabinecie stomatologicznym. Lęk taki występować może zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci. W zależności od wieku pacjenta i jego doświadczeń z leczeniem stomatologicznym ma jednak różne podłoża i inaczej należy podejść do jego przezwyciężania. Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty? Dentofobia u dzieci.

Z czego wynika lęk dziecka przed leczeniem u dentysty?

Lęku przed leczeniem u dentysty nie dziedziczy się w genach. Dlatego nawet jeśli Państwo – rodzice – boicie się wizyt u stomatologa, to ten sam problem nie musi spotkać Państwa dzieci! Mają Państwo jednak duży wpływ na to czy tak się stanie, czy nie. Otóż lęk przed stomatologiem czasami przekazany zostaje z wychowaniem. Dziecko, które widzi rodziców bojących się dentysty, też będzie się tej osoby bało. Dzieje się tak ponieważ rodzic jest ogromnym autorytetem dla dziecka i dziecko zachowanie rodzica uważa zawsze za słuszne. W przypadku gdy lęk zostaje przeniesiony z jednego człowieka na drugiego jest to  tzw. warunkowanie zastępcze (obserwacyjne).

Poza wychowaniem i przekazanymi przez rodziców wzorcami zachowania, dentofobia u dzieci może mieć jeszcze inne przyczyny. Może być związana z lękliwym charakterem dziecka, małą tolerancją na ból, strachem przed utratą kontroli, z wpływem otoczenia (np. innych dzieci) na postrzeganie stomatologa lub z traumatycznym przeżyciem podczas odbytego już leczenia stomatologicznego.

Niestety jeśli pierwsze doświadczenia dziecka z dentystą będą nieprzyjemne, uczucie strachu przed leczeniem może pozostać z dzieckiem na długi czas (jeśli nie na całe życie). To tzw. warunkowanie klasyczne, polegające na tym, że obiekt wywołujący lęk (w tym wypadku dentystę) zaczyna się silnie kojarzyć z niebezpieczeństwem, bólem i strachem. Jest to mechanizm automatyczny i bardzo trudny do odwrócenia, nawet za pomocą logicznych argumentów. Warto więc już od pierwszej wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym zadbać o to, by przyjmował je sprawdzony specjalista. Dając dziecku dobry przykład i zapewniając mu profesjonalną opiekę stomatologiczną od pierwszej wizyty w gabinecie, mogą Państwo oszczędzić dziecku trudnej do pokonania fobii.

Co zrobić, aby pomóc dziecku opanować lęk przed dentystą?

Ponieważ często dziecko reaguje na dentystę tak samo jak jego rodzic, ważne, by nie okazywać przy dziecku strachu przed lekarzem. Nie opowiadać o przykrych wspomnieniach, o bólu, ani o innych nieprzyjemnościach. Dziecko należy od początku pozytywnie nastawiać na leczenie stomatologiczne. Dziecko dobrze będzie myślało o dentyście, jeśli będzie się o lekarzu mówiło jako o Panu lub Pani, która „myje ząbki”, ogląda je specjalnym lusterkiem, wkleja w nie kolorową plastelinkę. W ten sposób dziecko będzie kojarzyło wizytę u dentysty z zabawą i z przyjemnością, a nie z bólem i płaczem. Warto opowiadać dziecku dlaczego trzeba dbać o zęby, czytać mu książki o myciu ząbków lub puszczać bajki o dbaniu o zdrowie (np. bajka „Było sobie życie” – „Zęby”).

Wizytę u dentysty można przećwiczyć w domu np. aranżując gabinet stomatologiczny na fotelu w salonie. Miś może być pacjentem, dziecko może myć mu ząbki szczoteczką, wydawać śmieszne odgłosy wykonując to. Jeśli misia nie bolało to dlaczego miałoby boleć dziecko?

Bardzo ważne jest, aby zabierać dziecko do dentysty już od najmłodszych lat.

Po pierwsze dlatego, że w ten sposób przyzwyczai się do widoku gabinetu zabiegowego, lekarza dentysty, narzędzi itd., a po drugie dlatego, że profilaktyka próchnicy nie jest bolesna, natomiast leczenie wymaga już pewnej ingerencji ze strony lekarza.

Warto zapisać dziecko (już nawet 2-3 letnie) na tzw. wizytę adaptacyjną w gabinecie. Pisaliśmy o niej TUTAJ. Takie „zapoznanie” z gabinetem, z fotelem i lekarzem oraz przegląd ząbków będzie się dziecku pozytywnie kojarzył. Tym bardziej, że po każdej wizycie w gabinecie Arie Stomatologia mały pacjent dostaje u nas nagrodę. Po zabawie na fotelu, kolejne wizyty (nawet jeśli będą wiązały się z leczeniem) będą łatwiejsze do zaakceptowania, bo nie będą od razu oznaczały w głowie dziecka poważnych zabiegów.

Zalecane jest, żeby dziecko na wizytę przyszło np. z ulubionym misiem lub książeczką do czytania w poczekalni (może też pooglądać książki, które my udostępniamy w kąciku małego pacjenta). W kąciku czekają też gry, zagadki, puzzle i zabawki do oglądania w oczekiwaniu na leczenie. Małe dzieci mogą usiąść na fotelu z rodzicem, starszym rodzic może towarzyszyć stojąc obok fotela dentystycznego.

Po wizycie i leczeniu nagradzamy małego pacjenta nagrodą np. naklejką, breloczkiem, figurką lub książeczką. Zalecamy, żeby Państwo też docenili swoje pociechy – wystarczą słowa gratulacji, przytulenie albo lody wieczorem zamiast kolacji, żeby dziecko pamiętało, że Rodzice byli z niego dumni, bo było grzeczne u lekarza. Na pewno przy kolejnych wizytach znowu będzie chciało do tego doprowadzić.

Leczenie u specjalisty pedodonty w gabinecie Arie Stomatologia

Zapraszamy do gabinetu Arie Stomatologia na wizytę adaptacyjną i na dalsze leczenie stomatologiczne. Nasi lekarze mają doświadczenie w leczeniu najmłodszych pacjentów i zrobią wszystko, aby pomóc Państwa dziecku w przełamaniu lęku przed dentystą.

Leave a reply